Video: katana na dronu je kuriózní způsob, jak „rozsekat“ nepřátelské jednotky. Vojáci se asi velmi nudili

Při improvizaci se meze nekladou, což dokázali vojáci, když k dronu připevnili samurajský meč, a následně s ním předvedli pár manévrů.

Katana i Zdroj fotografie: WallpaperFlare
                   

Na jednoduché FPV drony je možné připevnit celou řadu zbraní, například malé pumy a granáty, a ty svrhávat z výšky, a časté jsou i protitankové granáty, s nimiž naráží. Vyskytly se ale i případy, kdy k nim konstruktéři zkoušeli přidělat střelné zbraně, i když bez velkého úspěchu (k tomu jsou třeba velké drony, které ustojí zpětný ráz). A vedle toho existují i různé šílenosti, i když často bez šance na úspěch – třeba jako připevněný samurajský meč.

Čepel, byť ostrá, by moc nenapáchala

Nápad připevnit meč na moderní dron není žádná fikce, ale jak ukazuje video pod tímto článkem, naprostá realita. Jedná se o relativně malý dron, na němž je katana, resp. spíše její napodobenina. Na první pohled zaujme, že není připevněna v místě rukojeti, ale zhruba uprostřed délky čepele, což je nezbytné pro správnou stabilitu. Operátor předvedl tento výtvor několika manévry a otočkami, čímž chtěl nejspíše naznačit, jak dokáže sekat do lidského těla.

Vystavená historická japonská katana iZdroj fotografie: Uživatel SLIMHANNYA / Creative Commons / CC BY-SA
Vystavená historická japonská katana

Nabízí se samozřejmě otázka, zda by vůbec dron s katanou dokázal někoho zranit, ale s největší pravděpodobností ne. A odmítá to i portál TechWp. Je to sice zbraň navržená k sekání, ale to vyžaduje jistou sílu (natož u napodobeniny). Tu ovšem nepatrný dron, i když může být relativně rychlý, nemá. Nepřítele by tak asi dokázal max. pořezat, ale rozhodně by mu neusekl hlavu ani končetinu. Půjde tedy spíše jenom o zábavu ze strany nudících se vojáků.

Japonské katany jsou velmi ostré

Katana je meč užívaný po dlouhá staletí samuraji v Japonsku. HistorySkills uvádí, že jeho vznik spadá do období Heian, které začalo na konci 8. století našeho letopočtu, tedy před cca 1 200 lety. Jedná se o jednobřitou zbraň s čepelí dlouhou 60 až 80 centimetrů, a původně byla vyráběna speciálním způsobem, což jí zaručovalo mimořádnou ostrost a odolnost, ale zároveň byla velice lehká. K zabití tak často stačila jediná rána. Historické meče jsou hlavně v Japonsku nesmírně ceněné, ale na trhu jsou dnes jenom kopie často vyráběné průmyslově.

Důstojník zvaný Šílený Jack chodil po bojišti s mečem a lukem, a vyhrával na dudy. Výstřední, ale extrémně účinný vůdce získal řadu medailí

Každopádně není důvod, aby malý dron katanu těžkou do 1,5 kilogramu nezvedl, často zvládá i náklady těžké přes 2 kilogramy. Ovšem k prudkému seku nemá FPV dron této velikosti dostatečný výkon. Třeba známý DJI Mavic 3 má maximální rychlost 75 km/h, uvádí společnost DJI na svých internetových stránkách. Ač se to zdá být rychlost vysoká, sek zkušeného šermíře je mnohem rychlejší, a hlavně je veden větší silou.

Ukázka dronu s připevněnou katanou

Jak hodnotíte katanu připevněnou k dronu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články