Kimův vlak: co se v něm skrývá odhalují pouhé střípky, má být velmi luxusní, silně pancéřovaný a jistě i extrémně vyzbrojený

NÁZOR: Severokorejští vůdci cestují za hranice své země nejčastěji obrněným vlakem, zdá se jim nejlepší. A aby ne, má být extrémně obrněný a luxusní.

Severokorejská lokomotiva M62 i Zdroj fotografie: Clay Gilliland / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Když chce diktátor Kim Čong-un někam vyrazit, zejména pokud jde o zahraniční cestu, s největší pravděpodobností využije vlak. Severokorejští vůdci jsou totiž posedlí obavami z atentátu, a aby riziko útoku snížili, přepravují se právě v této železniční pevnosti. Známo je o ní přitom jenom málo, ačkoliv jedno potvrzené je – vůdce musí mít patřičné pohodlí, a proto je celý interiér vysoce luxusní. Naopak informace o konkrétním zabezpečení a zbraních jsou přísně tajné. A když vlak vyrazí na cestu, i na kolejích panují mimořádná opatření.

Kvůli pancéřování vlak nikdy nejede rychle

Obrněný vlak severokorejského vůdce má typickou zelenou barvu se žlutým pruhem a zvenčí nijak mimořádně nevypadá; tedy snad na délku – nejdelší zaznamenaná souprava se totiž údajně skládala z 90 vagonů, ale obvykle bývá mnohem kratší. Vlak se navíc pohybuje rychlostí jen asi 60 km/h, důvodem má být jeho hmotnost, jelikož je velmi silně pancéřován. Jak moc, to však známo není, ale údajně by měl by být schopen odolat zásahu dělostřeleckým granátem, tedy minimálně v částech určených pro vůdce, případně jeho nejvýše postavený doprovod.

Také konstrukce je tajná, ale vzhledem k povaze severokorejského režimu lze předpokládat, že bude vlak bez nadsázky ozbrojená pevnost obsluhovaná pouze elitními vojáky. Schovanou pod roztahovací střechou pravděpodobně ukrývá i nějaký druh protivzdušné obrany, aby se souprava mohla bránit útokům ze vzduchu. Vedle toho je téměř jisté, že je vlak osazen i kulomety a jinými těžkými zbraněmi, a že bude mít jeho doprovod protitankové zbraně. Jestli je v něm nějakým způsobem umístěné i dělostřelectvo, není známo.

Severní Korea, atomovka Hwasong-17

Co může Rusku přinést Severní Korea, a co Rusko nabídnout na oplátku: hlavně vyspělé severokorejské zbraně výměnou za potraviny

K dispozici by měly být také průzkumné a útočné drony, kdyby se v okolí objevilo něco podezřelého, a stejně tak mají být ve vlaku průzkumné jednotky s motorkami. Chybět pak nemá ani satelitní komunikační systém a speciální zdravotnický vagon – vzhledem k tomu, že otec Kim Čong-una, tedy Kim Čong-il, kdysi zemřel právě v tomto vlaku na infarkt, když cestoval do Moskvy, lze předpokládat, že budou přítomni špičkoví lékaři ze všemožných oborů.

Vlaky v okolí zůstanou bez energie

Když vlaková souprava severokorejského vůdce vyjede, má na trati absolutní přednost, ale ani to nestačí. Podle dostupných informací nejprve trasu prohledají speciální týmy, zda na ní nejsou nálože nebo nějaké jiné nástrahy, a pak je na trati zastavena jakákoliv doprava, často i několik hodin před projetím vlaku. Na kolejích, které se k ní připojují, bývá dokonce zcela vypnuta energie, aby se po ní náhodou nějaký vlak nerozjel.

Ruský obrněný tank Volha

Obrněný vlak Volha k vojenským akcím moc neslouží, přesto „nahání hrůzu“ na Ukrajině, kde střeží bezpečnost železnice

Od lidí, kteří se někdy do soupravy dostali, je známo, že jsou prostory pro vůdce a hosty nesmírně luxusní. Mají tam být růžové sedací soupravy nebo luxusně vykládaná dřevěná podlaha. O obsluhu se starají krásné ženy a hostům jsou k dispozici jídla světových kuchyní, a to včetně živých humrů nebo francouzských vín. Součástí vlaku bývá i souprava, v níž cestuje Kimova obrněná limuzína. Vůdce má mít také k dispozici konferenční sál, ložnici a další pohodlí.

Co všechno se může ukrývat ve vlaku severokorejského vůdce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články