Video: německý Leopard 2 nemusí zničit ani zásah věže sebevražedným dronem ZALA Lancet, přesto je větší hrozbou než Ka-52 Alligator

Co sebevražedný dron zasáhne, to také mnohdy zničí. Ani nejlepší ruský ZALA Lancet ale nemusí stačit na těžce pancéřovaný německý tank Leopard 2.

Německý tank Leopard 2, jeho zadní část a věž i Zdroj fotografie: Picryl
                   

Ruským kladivem na moderní západní tanky měly být bitevní helikoptéry Kamov Ka-52 Alligator vybavené protitankovými střelami s dosahem i kolem 14 kilometrů. Ale i přes jejich nasazení se ukazuje, že tanky ničí spíše jiné zbraně – ve hře jsou pochopitelně miny, ale velmi účinnými se zdají být i ruské sebevražedné drony ZALA Lancet. Především pak jejich větší verze Lancet-3 nebo nejnovější Izdelie-53, jejichž cena je jen zlomkem ceny moderního vrtulníku.

ZALA Lancet s kumulativní hlavicí

Ruské bezpilotní letouny se ukazují od začátku konfliktu na Ukrajině jako mimořádně účinné. Lancet-3 vydrží ve vzduchu až 40 minut a může letět rychlostí až 110 kilometrů v hodině. Nese přitom cca 3kilogramovou hlavici. Proti tankům je mimořádně účinná kumulativní hlavice HEAT, která dokáže prorazit i pancíř o odolnosti stovek milimetrů RHAe. Naváděcí systém a kamery dronu přitom jeho obsluze umožňují trefit se do cíle velmi přesně. To ale pochopitelně vyžaduje i nějaké zkušenosti a štěstí, samotný dron úspěch nezaručuje.

Tank Leopard 2A6 iZdroj fotografie: Armáda Spojených států amerických
Německý tank Leopard 2A6

Video pod tímto článkem ukazuje útok dronu ZALA Lancet na Leopard 2A6, což je nejmodernější verze tohoto tanku ve výzbroji Ukrajiny. Jeho pozici pravděpodobně odhalil jiný dron, z něhož také pochází záběry. Že jde o tento dron není pochyb, prozrazují ho typická křídla do kříže. Leopard 2 pak začal po zásahu do zadní části věže hořet.

I ruské drony mají na svědomí cenné cíle

V tomto případě útočící země drony zpočátku tolik nevyužívala, ale jakmile její armáda zjistila, že jsou právě ZALA Lancet mimořádně účinnou zbraní, jejich produkci významně navýšila. I na Ukrajině přitom přiznali, že tyto drony způsobují jejich vojákům veliké těžkosti. Mají na svědomí i velmi cenné systémy, nejen tanky. Dokázaly zničit například moderní samohybné houfnice AHS Krab a CAESAR, stejně jako dělový člun Gyurza-M.

Ačkoliv záběry na videu po zásahu dronem vypadají hrozivě, nebyl Leopard 2 pravděpodobně zcela zničen, ale „jen vážně poškozen“, a bude ho možné opravit. V zadní čísti věže, kam dron narazil, mají západní tanky uloženou munici, která je však oddělená od osádky, a při jejím zasažení exploduje tak, aby výbuch směřoval mimo tank. Takový zásah proto osádka většinou přežije, a velké šance má i samotný stroj. I tak ale musí podstoupit náročnou opravu s výměnou části věže, než se bude moci vrátit zpět na bojiště.

Jak vážně mohl být Leopard 2 poškozen?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články