Lockheed Martin úspěšně pokračuje ve vývoji taktické rakety dlouhého dosahu. V plánu je dát ji schopnost zasahovat pozemní, ale i námořní cíle

Společnost Lockheed Martin letos v květnu provedla další úspěšný test rakety Precision Strike Missile. Ta má americkým ozbrojeným silám umožnit údery na dlouhé vzdálenosti z klasických raketometů.

i Zdroj fotografie: US Marine Corps / public domain
                   

Program Precision Strike Missile (PRSM) začal před čtyřmi let. Americká armáda a její spojenci v současnosti využívají taktické rakety MGM-140. I jejich poslední verze má dostřel jen zhruba 300 kilometrů, což je považováno za nedostatečné. Vést taktické údery z mobilních raketometů na dlouhou vzdálenost by bylo mnohem flexibilnější, než například muset využívat údery ze vzduchu.

Vývoj začal s omezením

Původní návrhy počítaly s tím, že nová raketa bude schopná dostřelit do vzdálenosti 499 kilometrů. Vlastnit pozemní rakety a střely s plochou dráhou letu s dostřelem mezi 500 až 5500 kilometry totiž USA zapovídala Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Tu ale Trumpova administrativa vypověděla a dolet se může prodloužit. Květnový test prokázal schopnost doletu 400 kilometrů. Konečný by měl být až 750 kilometrů.

iZdroj fotografie: Cpl Jamie Peters RLC / MOD / OGL v1.0

Využije běžné raketomety

V květnovém testu ve White Sands v Novém Mexiku firma k odpalu využila raketomet M142 HIMARS. Ten mají ve výzbroji nejen americké ozbrojené síly, ale i někteří jejich spojenci. Koupilo ho například Polsko a další země nákup plánují. Využít ale půjde i starší pásový M270 MLRS. Ve výzbroji ho má více spojeneckých armád, například Německo, Japonsko, Jižní Korea či Izrael.

Skvělá mobilita

Výhodou využití výše zmíněných odpalovačů je jejich vysoká mobilita. MLRS je pásový systém, takže se potýká s omezením. HIMARS je ovšem odpalovač umístěný na nákladním automobilu. Je snadno přepravitelný třeba letounem C-130 Hercules. Po přistání se může rychle přesouvat po místních komunikacích jako jakýkoli nákladní automobil. Byl úspěšně nasazený v bojích s Islámským státem a v Afghánistánu.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public domain

Ještě další testy

Lockheed Martin plánuje další testy v druhé polovině letošního roku. Ty by se samozřejmě měly soustředit na dolet PRSM. Firma v tiskové zprávě uvedla, že by ráda otestovala maximální dosah rakety. Důležitá však bude i přesnost. V plánu je raketě dát schopnost zasahovat nejen pozemní, ale i námořní cíle.

Držet v šachu čínské námořnictvo

To by byla vlastnost, která by umožnila účinnou a jednoduchou strategii proti Číně v oblasti Jihočínského moře a Pacifiku. Vysoce mobilní raketomety se střelami PRSM umístěné na Tchaj-wanu, Jižní Koreji, Japonsku, Filipínách a dalších zemích by dokázaly pokrýt velkou část Jihočínského moře. V podstatě by tak čínské námořnictvo obklíčily u jeho domácích břehů. Většina zemí potřebné odpalovače má nebo uvažuje o jejich nákupu.

Zdroj: Lockheed Martin

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články