Video: ačkoliv má ruský S-400 rakety z M142 HIMARS likvidovat, v praxi tomu tak vždy není. Někdy mu proklouzne i celá salva

Zasáhnout mozek a oči moderního systému protivzdušné obrany znamená, že ho vojáci kompletně oslepí a de facto na nějakou dobu zcela vyřadí.

Výškový radar 96L6E i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Moderní systémy protivzdušné obrany, hlavně ty delšího dosahu, dnes nejsou tvořeny jediným vozidlem s raketami, s jejichž pomocí ničí cíle. Jde o propojený komplet několika zařízení a odpalovací vozidla jsou jenom jednou z částí. Tou další velmi důležitou jsou radary, které umožňují protivzdušné obraně odhalovat cíle a navádět na ně rakety. Mozkem takového systému je pak řídící a velitelské stanoviště, z něhož vychází pokyny.

Úder zničil radar i velitelské centrum

Zničit mozek a oči moderního ruského systému protivzdušné obrany S-400 je rozhodně velikým úspěchem. Takový je zaznamenaný i na videu pod článkem, kdy se podařilo zlikvidovat nejenom jeden z radarů onoho kompletu, ale zasaženo mělo být i velitelské stanoviště a další technika, uvádí MilIn. Ze záběrů z větší vzdálenosti nelze bohužel poznat, jaký typ radaru byl konkrétně zničen, protože jich S-400 používá několik a jsou si velmi podobné.

Odpálení střely z M142 HIMARS iZdroj fotografie: Národní garda Severní Karolíny
Odpálení střely z M142 HIMARS

Útok se pravděpodobně odehrál v okamžiku, kdy průzkumný dron objevil radar a velitelské stanoviště rozestavěné na poli. Ani jedna část zřejmě nebyla chráněna a ze vzduchu šla dobře vidět, takže na ni mohla být navedena palba raket ze systému M142 HIMARS. Na zničení byla potřeba téměř celá salva, video totiž zobrazuje minimálně 5 explozí počínaje zásahem cíle ve větší vzdálenosti od radaru a dalších vozidel; M142 HIMARS má 6 raket.

S-400 má rakety z M142 HIMARS zvládat

Zasažený radar mohl být multifunkční radar 92N6E, k němuž Wikipedia uvádí, že jde o zařízení se skutečným dosahem detekce kolem 340 km, a na jehož fungování jsou závislé střely ze systému S-400, ale přesně to určit nelze. Má plochou anténu umístěnou na vozidle podvozku 8×8, ale velmi podobně vypadá i výškový radar 96L6E schopný detekovat až 20 cílů ve velkých výškách a jehož dosah má být 300 km, případně mohlo jít o radar 92N2.

BM-30 Smerč vs. M142 HIMARS

Americký M142 HIMARS vs. ruský BM-30 Smerč: oba dva systémy jsou dobré, ale jeden technologicky lepší, a druhý tradičně ničivější

M142 HIMARS zasáhl radar a velitelské stanoviště pravděpodobně raketami M31 – na videu se totiž zdá, že jsou exploze klasické výbuchy explozivních hlavic. Wikipedia uvádí že takovéto střely mohou zasahovat cíle až do vzdálenosti 92 km a naváděné jsou prostřednictvím systému GPS, kdy má každá raketa hlavici o hmotnosti 91 kg. Rusko v minulosti uvádělo, že S-400 zvládá střely raketometu M142 HIMARS likvidovat, praxe ale ukázala, že tomu tak není vždy.

Zničení radaru a velitelského stanoviště S-400

Opravdu je S-400 proti M142 HIMARS tak neschopný, nebo šlo o náhodu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články