Video: M142 dokáže zničit i hodnotný a dobře skrytý ruský systém R-330Zh jedinou ranou, která ho doslova prošpikuje skrz naskrz

Když vojáci objeví systém elektronického boje nepřítele, většinou se ho snaží velice rychle zničit. V opačném případě jim totiž může významně uškodit.

Vozidlo systému R-330ZH Zhitel i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jednou z potřebných vlastností moderních armád je mj. možnost vést elektronický boj. Mnoho současných zbraní a dalších vojenských technologií je totiž na elektronice založených a jejich vyřazením nebo alespoň omezením lze nepřítele ochromit. Není proto divu, že když se v oblasti konfliktu objeví nějaký systém elektronického boje, snaží se ho protivník co nejrychleji zneškodnit. Někdy k tomu má přitom jenom jeden pokus.

R-330Zh se snažila osádka zamaskovat

Jednou z armád disponujících celou škálou zbraní pro vedení elektronického boje je ta ruská. Velice aktivně ji v oblasti bojů používá, a na videu pod tímto článkem lze například vidět, jak ruské jednotky přišly o systém R-330Zh Zhitel. Že je prioritním cílem, si byla jeho osádka pravděpodobně vědoma, protože systém ukryla mezi stromy, kde ho ještě zakryla maskovacími sítěmi. Zkušené obsluze průzkumného dronu ale neušel.

Systém M142 HIMARS iZdroj fotografie: Uživatel 3dmardivcommstrat / Creative Commons / CC BY-SA
Systém M142 HIMARS

Když zjistila polohu zbraně, navedla na ni palbu ze systému M142 HIMARS, uvádí MilIn. Právě ten by měl být jedním z cílů R-330Zh, protože je schopen rušit jeho navádění – ale zdá se, že buď rušení nefungovalo, nebo byl systém zrovna mimo provoz. Raketa z raketometu HIMARS se trefila naprosto přesně a systém elektronického boje umístěný na nákladním automobilu zničila jedinou ranou, jejíž hlavice obsahovala tisíce fragmentů.

V oblasti zásahu těžko něco přežije

R-330Zh je moderní systém, jehož úkolem je rušit různé druhy signálu – například satelitní telefony, mobilní telefony, a je schopen rušit i systém GPS, uvádí Wikipedia. Rušička je umístěna na podvozku nákladního automobilu Ural-43203 nebo KamAZ-43114 a nejnovější verze tohoto systému by měly být schopny rušit signály do vzdálenosti až 30 km, a údajně byly zaznamenány i případy, kdy dokázaly zablokovat některé schopnosti letounů AWACS.

BM-30 Smerč vs. M142 HIMARS

Americký M142 HIMARS vs. ruský BM-30 Smerč: oba dva systémy jsou dobré, ale jeden technologicky lepší, a druhý tradičně ničivější

Na zničení systému R-330Zh použili dělostřelci obsluhující systém HIMARS speciální raketu označovanou M30A1, což má být munice nahrazující rakety s kazetovou hlavicí. Forbes uvádí, že je v této raketě hlavice obsahující 182 tisíc malých kuliček z wolframu speciálně rozmístěných kolem výbušného jádra. V cíli se kuličky rozletí a jsou schopny ničit nejenom živou sílu, ale i slabě pancéřované cíle. Jedna raketa je jimi schopna doslova prošpikovat území o velikosti tří fotbalových hřišť, a nic (krom těžkých obrněnců) na něm nemá šanci přežít.

Zničení systému R-330Zh raketou z M142 HIMARS

Za jak důležité považujete ničení zbraní pro elektronický boj?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články