Podařilo se zadržet manželku šéfa nejsilnějšího mexického kartelu. Ministerstvo obrany slaví obrovské vítězství

Drogové kartely vedou válku s mexickou vládou. Ta proti nim nasazuje nejen policii, ale i armádu. Na její příslušníky kartely také často útočí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mexické ministerstvo obrany v polovině letošního listopadu oznámilo velký úspěch. Ozbrojeným silám se podařilo zadržet Rosalindu González Valenciu. Jde o manželku Nemesio Oseguera Cervantese přezdívaného El Mencha, což je šéf drogového kartelu Jalisco New Generation Cartel (CJNG). Ten se v poslední době vypracoval na pozici nejsilnějšího a jednoho z nejbrutálnějších kartelů, který působí v Mexiku.

Dopad na finanční operace kartelu

Zadržení Rosalindy je velmi významným úspěchem. Měla totiž na starosti finanční operace kartelu. Může tedy bezpečnostním silám poskytnout řadu informací. Třeba o tom, jak a kde se perou peníze utržené za drogy. Nebo alespoň se tím mohou mnohé finanční transakce zkomplikovat. Ženu bezpečnostní složky dopadly v Zapopánu. Ve stejném městě byla zatčena již v roce 2018, ale dostala se na svobodu na kauci.

DOS LIDERES DEL CARTEL DEL NARCO
EN PENAL FEMENIL DE MORELOS

La patrona y la jefa

Rosalinda González Valencia,…

Zveřejnil(a) Antonio Morquecho dne Středa 17. listopadu 2021

Zatčená pochází z prostředí drogových gangů. Je neteří zakladatele dnes již zaniklého kartelu Milenio. Spolu se svými bratry v CJNG působí již od jeho počátků, které se datují před 12 lety. Její bratři založili skupinu známou jako Cuinis, které s kartelem dlouhodobě spolupracovala. Většina členů z této skupiny je ale v současné době za mřížemi. Zatčením Rosalindy podle mnoha expertů spojení kartelu a Cuinis nejspíše definitivně končí.

Za šéfa USA dají obří odměnu

Bezpečnostní síly také hledají samotného šéfa kartelu El Mencha. Za jeho dopadení Spojené státy vypsaly odměnu deset milionů dolarů (220 milionů korun). Daří se mu ale stále utíkat. Řada jeho spolupracovníků, včetně blízkých příbuzných, je ve vězení. CJNG je obviňován z pašování obrovského množství drog do USA. A to četně fentanylu. Podle amerických údajů v loňském roce na předávkování touto drogou zemřelo přes 93 000 Američanů.

🚨 EL EJERCITO ACABA DE DETENER A LA ESPOSA DEL MENCHO

La SEDENA acaba de informar sobre la detención de Rosalinda…

Zveřejnil(a) Trending Querétaro dne Úterý 16. listopadu 2021

Podle úřadů začala činnost kartelu CJNG v roce 2009. Velmi rychle se stal jednou z nejsilnějších a nejbrutálnějších zločineckých skupin v zemi. Svůj vliv rozšířil i do dalších zemí střední a jižní Ameriky. Kartel je spojován s řadou vražd a útoků, které jsou důsledkem válek mezi kartely nebo střety s vládními jednotami. V roce 2015 měl stát za útokem, při kterém zahynulo 15 mexických důstojníků. Loni se pokusil zabít policejního šéfa Mexico city Omara Garcíu Harfucha.

Jak mocné jsou podle vás mexické drogové kartely?

Zdroj: Businessinsider, BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články