Kam se dnes lidé schovají? „Hrady“ současnosti mají odolat všem typům útoků. Zajímavý je ruský zamrzlý komplex

Kdyby bylo nejhůř, mají některé země k dispozici účinné obranné pevnosti. Až extrémně hluboko pod zemí mají odolat naprosto všemu.

Pevnosti dnešní doby i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hlavními vojenskými baštami byly v minulosti hrady, které byly po zavedení dělostřelectva nahrazeny pevnostmi s mohutnými železobetonovými valy. Jenomže moderní zbraně je učinily téměř zbytečnými, i když by samozřejmě jako obranné prvky posloužily i dnes. V současné době tak existují bunkry a pevnosti spíše pod zemí, o nichž bohužel (až na výjimky) moc informací dostupných není.

Protijaderný kryt Cheyenne Mountain Complex

Jde o obranný komplex Vesmírných sil USA v Coloradu a sídlí v něm velitelství letecké obrany USA nebo Severní velitelství země. Je postaven pod vrstvou 600 metrů silné žuly, aby odolal různým druhům bombardování včetně jaderného útoku. Jeho stavba začala v 50. letech, hotov byl v roce 1967. Podle všech dostupných informací byla řada činností z komplexu přesunuta, ale stále je pro případ nouze udržován jako jedno z velmi dobře chráněných míst v USA.

Hora Yamantau, zamrzlý protijaderný komplex

Komplex, který je nejspíše obdobou toho v Coloradu, akorát se nachází na území Ruské federace, konkrétně v Kosvinských horách asi 1750 km východně od Moskvy. Komplexy zde byly budovány již za dob Sovětského svazu, ale jak jsou rozsáhlé a k čemu vlastně slouží, není známo. Jeho obrovskou výhodou je ovšem tamní prostředí, sibiřská zima se už nejednou ukázala jako silnější protivník než samotní vojáci.

Jeskynní pevnost Tora Bora

Přírodní jeskynní komplex v Afghánistánu. Nejde o klasicky postavenou pevnost, ale systém upravených jeskyní na východě země. Jako pevnost začal sloužit již v 80. letech, kdy odtud útočili mudžahedínové proti sovětským vojákům. Dle předpokladů se měl v jeskyních skrývat i Usama bin Ládin, po jejich dobytí se však ukázalo, že zdaleka nejsou vybaveny tak dobře. Těžký terén ovšem velmi usnadňuje obranu a poskytuje úkryty před bombardováním. Několik bojů tu bylo vedeno i v posledních letech.

Tora Bora v Afghánistánu iZdroj fotografie: Uživatel Jnordmar / Public Domain
Tora Bora v Afghánistánu

(Ne)přístupná námořní základna Yulin

Podzemní komplex na čínském ostrově Hainan slouží čínskému námořnictvu a přístupný je zejména z moře, i když má pravděpodobně další vstupy z pevniny. Přímo z moře do něj mohou vplouvat ponorky, včetně těch s balistickými raketami. Má tak čínskou ponorkovou flotilu chránit před případnými útoky, ale také maskovat její činnost. Dle odhadů pojme zhruba 20 ponorek, ale jakékoliv další podrobnosti jsou samozřejmě tajné.

Města Mariupol a Azovstal jsou jako pevnosti

Nejde o pevnost, ale město na Ukrajině s rozsáhlým ocelářským závodem. Proti velké ruské přesile se tu ukrajinští vojáci na jaře 2022 bránili dlouhé týdny. Nakonec však dostali rozkaz vzdát se, protože jim docházely zásoby. Ale nedokázalo je vyhnat odstřelování ani bombardování ze strategických bombardérů. Města se již za druhé světové války ukázala jako skvělé pevnosti. Budovy i jejich trosky dávají nesmírnou výhodu obráncům. Útočníci za jejich dobývání většinou platí ohromnými ztrátami.

Jaké moderní vojenské pevnosti znáte?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články