Do Moskvy už nic nepronikne, „vytunila“ svou protivzdušnou obranu: systémy Pancir-S1 na střechách budov, S-300, S-400 i S-500 poblíž

Hlavní město Ruska zřejmě nebylo tak neohrožené, jak se zdálo. Jako odpověď na ukrajinské útoky posílilo protivzdušnou obranu skoro vším, co má.

Moskva, posílení protivzdušné obrany i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska
                   

Ačkoliv je podle Ruska protivzdušná obrany Moskvy neuvěřitelně silná, zdá se, že vedení armády tomu zase tolik nevěří. Během poslední doby totiž protivzdušná obrana hlavního města získala další posily. Nejviditelnější jsou především systémy Pancir-S1, které se objevily na řadě výškových budov a jejich instalaci tedy nebylo možné před veřejností utajit. Ale podle dostupných informací byla obrana posílena i o další systémy, například S-300V4.

Největším nebezpečím jsou pro Moskvu drony

Rozmístění „Pancirů“ naznačuje, že velení ruské protivzdušné obrany se může obávat útoku ukrajinských dronů. To jsou vlastně v současnosti jediné ukrajinské zbraně, které by dokázaly hluboko do ruského vnitrozemí proniknout. Ukrajina už s jejich pomocí několikrát zaútočila na ruské základny, třeba na letiště Engels, z něhož startují strategické bombardéry. Střely s tak dalekým dosahem přitom „žlutomodrá“ armáda nemá.

Systém protivzdušné obrany Pancir-S1 je systém krátkého a středního dosahu, ve výbavě má vlastní radar. Většinou bývá umístěn na podvozku těžkého nákladního automobilu, ale lze ho instalovat i na jiné platformy. Disponuje hned dvojicí zbraní: první jsou rakety s dosahem až 18 kilometrů bez vlastního navádění a na vozidle jich bývá celkem 12. V jednom okamžiku je může obsluha navádět až na 4 cíle současně. Existovat mají i další speciální střely, například proti dronům, a další pak hypersonické s rychlostí vyšší než Mach 5.

Druhou zbraní je dvojité rychlopalné dělo ráže 30 milimetrů, které může střílet různé druhy munice, ačkoliv proti vzdušným cílům bude nejúčinnější ta fragmentační. Dosah děla jsou až 4 kilometry a dokáže střílet rychlostí až 2 500 ran za minutu. Jiné typy hlavňových zbraní s pokročilým detekčním systémem se třeba na Ukrajině ukázaly jako velmi účinné proti sebevražedným dronům, a lze tedy předpokládat, že ruská armáda by tato děla použila podobným způsobem.

Nejlepší verze systému S-300 v Moskvě

Dalším systémem umístěným v okolí hlavního města Ruska má být S-300V4, což je pravděpodobně nejlepší verze tohoto systému pocházejícího ještě ze sovětské éry. Je vysoce modernizovaná, disponuje střelami s dosahem až 400 kilometrů a možností zásahu v nízké výšce. Rusko tvrdí, že právě tento systém na podzim 2022 sestřelil dva ukrajinské bojové letouny na rekordní vzdálenost 217 kilometrů. V případě umístění u Moskvy by nejspíše sloužil k zachycení větších cílů, jakým je například na sebevražedný dron předělaný průzkumný stroj Tupolev Tu-141.

Obrana Moskvy proti útokům ze vzduchu má být přitom „mimořádně impozantní“. Využívá střely A-135 sloužící k odrážení útoků balistických raket, a navíc mají být kolem Moskvy umístěny i baterie S-500 se značnými protiraketovými schopnostmi. Rusko také v minulosti tvrdilo, že má v hlavním městě baterie systému S-400. Ukrajinské útoky ale možná naznačily, že nemusí stačit, a proto má hlavní město prioritu. Vedle toho je Moskva chráněna supervýkonným radarem Don-2N.

Proč Rusko ta posílilo obranu Moskvy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články