Ruská noční můra. Ukrajina je zřejmě i testovacím centrem pro vyspělé zbraně. Co vlastně útočilo na krymské letiště?

Moderní zbrojní systémy se běžně testují řadu let, aby se zjistilo, zda nemohou přinést neočekávaná překvapení. Ovšem skutečné bojové akce nedokáže nic nahradit.

i Zdroj fotografie: North Carolina National Guard / Flick / CC BY-ND
                   

V letošním roce poslaly spojenecké země na Ukrajinu velké množství zbraní včetně mnoha opravdu moderních systémů. Ty pomáhají ukrajinské armádě osvobozovat území obsazená Ruskem. Ne o všech zbraních, které Ukrajina dostala, se ale mluví. Některé zbrojní firmy se souhlasem svých vlád mohou také v reálných podmínkách testovat své prototypy nebo zbraně, jež ještě nejsou nikde zavedeny ve výzbroji. Mohou tak získat cenné informace a pro Ukrajinu to může znamenat významné plus.

Co útočilo na Krymu, se neví

Na začátku srpna 2022 série výbuchů zničila letadla a další vybavení na krymském letišti Saki. O necelý měsíc později pak náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj přiznal, že za ním stojí ukrajinské síly. Údajně se jednalo o raketové útoky. Což mnozí tvrdili, ale problémem je, že Ukrajina takové zbraně, které by dokázaly přesně útočit na vzdálenost 300 kilometrů, mít nemá. Protože střely ATACMS, jež by se daly odpalovat třeba z raketometů HIMARS, oficiálně nikdy nedostala.

Pak se samozřejmě nabízí otázka, čím na letiště ukrajinská armáda útočila. Mohla střely dostat tajně, mohl to být i systém Hrom, ale existuje i jiné vysvětlení. Mohlo jít o zbraně, které ještě oficiálně neexistují. Ukrajinci je některému ze spojenců pomohli otestovat a zároveň tak dosáhli velmi citelného oslabení ruských vojsk a propagandistického úspěchu. Že se tak děje, naznačuje i vyjádření náměstka ministra obrany Volodymyra Havrylova. Ten měl testování zbraní americkým firmám přímo nabídnout na nedávné společné konferenci.

Otestovaná zbraň bude konkurenceschopná

Tvrdil, že některé zbrojní společnosti již k takovému kroku přistoupily. Jedná se údajně o firmy působící hlavně v oblasti vývoje dronů, ale i těch, které se zabývají systémy na jejich rušení a ničení. Podle něho to může být pro firmy velmi velká výhoda. „Vrátí se s produktem, jenž je nyní na trhu konkurenceschopný, protože byl testován v bojové zóně,“ citoval Havrylova vojenský portál Defense News.

Příkladem zbraně, která byla na Ukrajině nasazena a vyzkoušena, jsou sebevražedné drony Phoenix Ghost. Ty byly narychlo vyvinuty firmou Aevex Aerospace přímo pro Ukrajinu, kde se již osvědčily. Firma tak má nyní loudavou munici, již může v budoucnu nabízet zákazníkům. Ale příkladem může být i český dron Bivoj, na který byla i veřejná sbírka. Pokud se na Ukrajině osvědčí, bude z něho skvělý produkt. Ale co vše je dnes na Ukrajině testováno, je pochopitelně utajované.

Asi těžko se tu budou testovat zbraně jako prototypy tanků či letadel. Ovšem nabízí se třeba možnosti vybavení pro speciální jednotky, komunikační přístroje a další elektronika. Nebo zbraně jako odstřelovačské pušky, granátomety nebo protitankové rakety. Firmy by mohly mít zájem otestovat třeba i novou dělostřeleckou munici. Tím, že Ukrajina provozuje hned několik moderních dělostřeleckých systémů používaných v zemích NATO, je pro to přímo ideální. Ze zájmu Ukrajinců je zřejmé, že na takové spolupráci mohou jenom vydělat.

Jaké zbraně se podle vás na Ukrajině již testují?

Zdroj: DefenseNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články