Nad Koreou se ukazují svaly. Jihokorejci poslali do vzduchu 30 moderních letounů jako výstrahu archaickému letectvu svého souseda

Mezi státy na Korejském poloostrově již přes 70 let neexistuje mír. Napětí kolísá, ale obě strany jsou připraveny reagovat na akci té druhé.

i Zdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
                   

Napětí mezi Jižní a Severní Koreou v poslední době opět stoupá. Severokorejský režim situaci vyvrcholil tím, že začal ve větším počtu odpalovat balistické rakety, přičemž jedna proletěla nad Japonskem. U hranic se svým jižním sousedem také uspořádal letecké cvičení. Jižní Korea se nenechala zahanbit a do vzduchu poslala 30 strojů, tedy více než Severokorejci. Také spolu s USA odpověděla cvičnými střelami balistických raket, i když ty již tak slavně nedopadly.

Překročení stanovené zóny

Letecké manévry mělo odstartovat cvičení Severokorejců, kteří nasadili minimálně 12 letadel severně od demilitarizované zóny. Od 50. let odděluje oba státy 38. rovnoběžka, hranice ji v podstatě kopíruje. Letouny měly přeletět i Soulem stanovenou průzkumnou hranici, ačkoli přímo do zóny nevstoupily. Jižní Korea reagovala ještě větším cvičením, dokonce její letouny trénovaly bombardování. Použít při nich měly i pumy s přesným naváděním.

Nutno říci že letecké cvičení Severokorejců bylo spíše muzeální. Použili při něm letouny MiG-21, což jsou sovětské stíhačky, které se začaly vyrábět na konci 50. let. I přes různé modernizace jsou již zastaralé, ale mnohé státy je dosud používají. Ještě větším muzeálním kouskem byly dvoumotorové bombardéry H5. Jde o čínskou kopii ruských Il-28, jež se vyráběly od roku 1950. Severní Korea je jediná, kdo je dosud provozuje. Ostatní státy letadla jako zastaralá vyřadily.

O něco modernějším strojem, údajně použitým Severokorejci, lze označit Su-25. Jsou speciálně postaveny k útočným operacím proti pozemním cílů a pochází ze začátku 80. let. Jsou stále používány. Často je obě strany nasazují i ve válce Ruska a Ukrajiny. Oproti tomu Jihokorejci poslali do vzduchu stroje F-15K, což jsou vysoce modernizované stroje F-15E. Jsou považovány za jeden z nejschopnějších stíhacích letounů dneška. Nutno připomenout, že Jižní Korea má i letouny páté generace F-35.

iZdroj fotografie: Jerry Gunner / Creative Commons / CC BY
Bombardér H-5

Ukázka raketových schopností

V uplynulých dech v reakci na odpalování severokorejských balistických raket také Jižní Korea a Spojené státy uspořádaly cvičení, kde odpalovaly své střely. Nasazeny byly americké ATACMS, což jsou rakety krátkého doletu odpalované z raketometů HIMARS nebo M270. Mohou zasahovat cíle do vzdálenosti až 300 kilometrů. Jsou přesně naváděné za pomoci inerciálního navádění a GPS a mají jen minimální odchylku od cíle.

Hůře dopadlo jihokorejské odpálení domácí střely Hyunmoo-2. Má podobné vlastnosti jako ATACMS, i když existují i varianty s doletem 800 kilometrů a odchylkou od cíle 5 metrů. Ty však mají zmenšenou hlavici. Odpálení rakety se ale nepovedlo a při startu na základně ve městě Gangneung explodovala. Důvody se prozatím neví. Podle dostupných zpráv nebyl při incidentu nikdo zabit ani zraněn.

Co může být příčinou eskalace konfliktu na Korejském poloostrově?

Zdroj: TheDrive
Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články