Američané začínají hledat nástupce torpédoborců Arleigh Burke a křižníků Ticonderoga

Americké námořnictvo založilo kancelář na vývoj nového typu torpédoborce. Musí modernizovat flotilu, protože rychle roste počet i kvalita lodí čínského námořnictva.

i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
                   

Kromě letadlových lodí a ponorek s jaderným pohonem tvoří další z opor amerického námořnictva raketové torpédoborce a křižníky. Nejstarší z nich jsou ve službě již bezmála 35 let a i přes neustálé modernizace přestávají dostačovat. Program futuristického torpédoborce Zumwalt nevyšel, byl příliš nákladný a postavily se jen tři exempláře. Proto námořnictvo na začátku června oznámilo vznik kanceláře, která se bude nástupcem zabývat. Půjde o konzervativnější typ než byl předražený Zumwalt.

Stavba začne za sedm let

Nový typ lodi nese pracovní označení DDG (X). Jak přesně by mělo pravidlo, které nahradí raketové křižníky Ticonderoga a torpédoborce Arleigh Burke, vypadat, zatím není jasné. V kanceláři by se měly sbíhat všechny požadavky a poznatky, které budou následně odborníci vyhodnocovat. Předpokládá se, že nová loď by převzala to nejlepší ze stávajících typů. Návrhy konstrukce by podle předpokladů mohly být hotové do roku 2028. První loď tohoto typu by loděnice měla spustit kolem roku 2032.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Torpédoborec třídy Arleigh Burke USS Momsen

Předpokládá se, že lodě by byly vybavené verzí protiraketového systému Aegis. Důležité by bylo nechat na nich dostatek místa, aby se dal systém rozšiřovat a modernizovat. Stejně tak u zbraní. Loď by měla nést nejen protiraketové zbraně, které jsou dnes odpalovány z odpalovacího zařízení MK.41. Ale i budoucí hypersonické zbraně. Ty jsou však velké a do tohoto odpalovače se pravděpodobně nevejdou. Předpokládá se i vyzbrojení energetickými zbraněmi, což si vyžádá mnohem více energie, než jakou disponují dnešní lodě.

Obava z Číny

Nutnost nové torpédoborce postavit vychází z velmi rychlého rozvoje čínského námořnictva. To nyní má nejen torpédoborce Type 052D, které jsou obdobou americké třídy Arleigh Burke. Začalo stavět i velké torpédoborce Type 055, které jsou NATO klasifikovány jako křižníky. Jde o loď vyzbrojenou protiraketovými a protiletadlovými zbraněmi, protilodními raketami, včetně nadzvukových, a střelami umožňujícími údery na pozemní cíle. V budoucnu by loď mohla nést i energetické zbraně. Čína může přijít ještě s modernějšími plavidly.

iZdroj fotografie: Ministry od Defence of Japan / Creative Commons / CC BY
Nanchang – čínský torpédoborec Type 055

V současnosti v americkém námořnictvu slouží 22 křižníků Ticonderoga a 68 torpédoborců Arleigh Burke. Plány nyní předpokládají, že by jejich nástupců mohlo být v námořnictvu o něco méně, pravděpodobně 74. Úkoly zbývajících lodí by mohla převzít menší plavidla, například fregaty či jiné, o jejichž budoucím provozu se také vedou velké diskuze. Menší plavidla jsou levnější a jde jich vyrobit více. Na řadu úkolů, které dnes plní torpédoborce, přitom zcela dostačují.

Zdroj: DefenseNews, Military Watch Magazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články