Kdyby NATO uvedlo jaderné zbraně do pohotovostního režimu, vyslalo by silný vzkaz Rusku i Severní Koreji, že si nemají zahrávat

Kolik přesně mají jaderné velmoci hlavic a kolik z nich je aktivních, jsou jenom odhady. Kdyby ovšem NATO změnilo přístup, mohlo by počty zveřejnit a odstrašit tak rivaly.

NATO možná aktivuje jaderné zbraně i Zdroj fotografie: Rawpixel
                   

Jaderné velmoci mají tolik jaderných zbraní, že jsou jimi schopné zničit civilizaci de facto na celé planetě. Kolik přesně jich existuje, jsou však pouze odhady, i když nejspíše docela přesné. Na druhou stranu není většina z jaderných hlavic připravena k použití, ale je ve skladech a její aktivace by si vyžádala nějaký čas. I tentokrát jaderné velmoci přesná čísla tají; pokud by ale členové NATO změnili přístup, mohli by tím rivalům ukázat svou sílu.

Aktivní jsou zřejmě necelé 4 tisíce hlavic

Odhady počtů jaderných hlavic se na přesném množství zhruba shodují. Třeba Statista uvádí, že jich velmoci vlastní 12 121, přičemž jaderní členové aliance, tedy Amerika, Francie a Velká Británie jich mají mít 5 559. Kolik z nich je připraveno k použití, však není jasné, například odhady na Wikipedii říkají, že jich je z celkového počtu po celém světě aktivních 3 844, a asi 2 tisíce jich je ve vysoké operační pohotovosti – jde především o hlavice z Ruska a USA.

Jaderné pumy B61 iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany Spojených států amerických
Jaderné pumy B61

Jejich počty by přitom mohla navýšit právě aliance, MilIn uvádí, že o tom již diskuze může probíhat, a předpokladem je, že bude veřejně a transparentně deklarováno, kolik takových zbraní připravených má. Kdyby k tomu skutečně došlo, bylo by to varováním pro jiné jaderné velmoci, že si nemají zahrávat. Mohla by to být obrana proti výhrůžkám Ruska, nevyzpytatelnosti Severní Koreji, ale i proti rostoucímu čínskému jadernému arzenálu.

Čína počty hlavic navyšuje, a to výrazně

Výhrůžky znějící z Ruska (a dříve Sovětského svazu) nejsou ničím neobvyklým, ale přesto odpovědí Západu nebývá, že má jaderné zbraně připraveny také. Ovšem veřejné přiznání, kolik jaderných hlavic je v aktivní službě, by takovou reakcí být mohlo, i když by šlo zejména o odrazení ruského a severokorejského režimu. A potom Čína, která se tváří jako odpůrce nasazení jaderných zbraní, počty hlavic navyšuje – v současné době jich je 500, ale Telegraph uvádí, že dle odhadů jich bude do roku 2030 asi 1 000, čímž by významně změnila rovnováhu sil.

Raketa Iskander, Rusko

Jak silná je vlastně atomovka a co by proti ní zmohla AČR: možná by ji sestřelila, ale proti silné obranu nemá. Následky ukazuje simulace

Je nutné poznamenat, že úvahy o transparentnosti v jaderných hlavicích se netýkají pouze tří jaderných velmocí NATO, ale i dalších států zapojených do sdílení amerických jaderných zbraní. Aliance by si musela tuto strategii velice dobře promyslet, protože by na jednu stranu mohla fungovat jako odstrašení, ale na stranu druhou by se mohla stát i impulsem k dalšímu jadernému zbrojení a vzniku nových jaderných velmocí, což si nikdo nepřeje.

Test rakety Minuteman III, která je standardem v americké armádě

Co si myslíte o nápadu uvést jaderné zbraně aliance do pohotovosti a navýšit jejich počet?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články