Nejmodernější ruské zbraně obsahují desítky amerických čipů. Bez nich je Rusko ztracené a těžko je bude nahrazovat

Moderní zbraňové systémy jsou postaveny na elektronice, především na různých druzích čipů. Ve světě je ale jen několik výrobců, kteří produkují opravdu kvalitní výrobky.

i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Válka na Ukrajině potvrzuje fakt, o kterém technologičtí odborníci mluví již dlouhá léta. Rusko je schopno vyrábět zbraně špičkové kvality, které se mohou rovnat těm západním, a v některých aspektech je i překonávat. Na druhou stranu srdce těchto zbraní, které se spoléhají na moderní elektroniku, ruská většinou nejsou. Moderní čipy a další komponenty musí Rusko dovážet. Může to být klíčem k jeho porážce.

Ukořistěné zbraně obsahují čipy z USA

Během konfliktu ukrajinská armáda získala celé spektrum ruských zbraní, a to často i v neporušeném stavu. Její techničtí experti se samozřejmě zajímají o to, jakým způsobem jsou zkonstruované, a také o to, z jakých dílů. V těch nejmodernějších ruských systémech našli mnoho druhů čipů. Překvapivě celá řada z nich je vyrobena v USA nebo firmami v amerických rukách. Čipy v těchto systémech pocházejí od velmi známých značek.

iZdroj fotografie: Uživatel Vlsergey / Creative Commons / CC BY-SA
Ka-52 při letu

Ukrajinští odborníci se zaměřili na opravdovou špičku ruského zbrojního průmyslu. Jejich cílem se například stala nejmodernější ruská bojová helikoptéra Kamov Ka-52 Aligator. Jde o vrtulník, který byl postaven, aby se vyrovnal těm nejlepším západním strojům. Je schopen odpalovat řízené rakety i celou další škálu zbraní a operovat za každého počasí. Experti v něm našli 22 amerických a jeden korejský čip.

Osm amerických čipů obsahoval i systém protivzdušné obrany Barnaul-T. Jde vlastně o velitelské vozidlo vybavené radarem, které v sobě integruje všechny složky protivzdušné obrany v oblasti. Ukrajincům se ho podařilo v neporušeném stavu zajmout v první polovině března nedaleko Charkova. Pět amerických čipů je pak v protiletadlovém systému krátkého a středního dosahu Pancir. Ten v sobě kombinuje protiletadlové rakety a rychlopalný kanon. I několik Pancirů padlo do ukrajinských rukou.

Absence moderních čipů má vliv na přesnost střel

Závislá na amerických čipech je také raketa Ch-101. Jde o střelu s plochou dráhou letu, která je odpalovaná ze strategických bombardérů Tu-95 a Tu-160. Rusko je používá proti Ukrajině tak, že je odpaluje z bezpečí svého vzdušného prostoru, mají totiž dolet kolem pěti tisíc kilometrů. Ve střele experti našli 35 amerických čipů. Ukrajinci v poslední době hlásí, že přesnost těchto raket se zhoršila a připisují to právě skutečnosti, že Rusko musí do navigačních systémů hledat náhradní čipy, které nejsou tak kvalitní.

iZdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
Tu-95 MSM se střelami Ch-101

Mezi nalezenými čipy jsou výrobky od firem jako je Intel, Micrel, Micron Technology, Texas Instruments, Onsemi a celé řady dalších. Neznamená to ale, že by tyto firmy nutně porušovaly embarga, která na Rusko byla uvalena od roku 2014 nebo po únorové invazi na Ukrajinu. Cest, jak se čipy do zbraní mohly dostat, je celá řada.

Pro výrobce čipů jde samozřejmě o nepříjemnou záležitost, proto se ne všichni vyjádřili. Například jedna z výše zmíněných firem Onsemi upozornila na skutečnost, že Ukrajinci nalezené čipy nejsou vojenské kvality. Nebylo na ně tedy uvaleno embargo a dají se běžně koupit na světovém trhu. Právě z těchto zdrojů mohou mnohé komponenty pocházet. Nutno říci, že po útoku na Ukrajinu se embargo zpřísnilo, a do Ruska by se nyní neměly dostávat ani tyto výrobky.

Čipy mohou Rusku dodat jiní

Problémem je, že pokud jsou jinak běžně dostupné, firmy sice mohly přerušit dodávky přímo do Ruska, ale prodávají je jinde. Proto není vyloučené, že je koupí firmy v některé jiné části světa a pak do Ruska přeprodají. Třeba Intel tvrdí, že do Ruska a Běloruska žádné čipy nedodává. Snaží se také mapovat, zda to nedělá nějaká třetí strana. Pokud by to zjistil, pozastaví jí dodávky svých výrobků.

iZdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
Systém Pancir

Odborníci také upozorňují, že čipy nemusí být ani nové. Ve světě totiž existují firmy, především v Číně, které recyklují čipy z různých výrobků. Po jejich vyjmutí a otestování je opět prodávají zákazníkům, kteří je mohou použít. I z těchto zdrojů mohou některé komponenty pocházet. Ukrajinští technici již potvrdili, že v některých ruských zbraních našli čipy, které byly původně součástí domácích spotřebičů, jakými jsou třeba pračky.

Každopádně se ukazuje, že bez moderní západní elektroniky se vyspělé ruské zbraně nemohou obejít. Rusko nemá výrobce, který by produkoval moderní čipy, jeho nejlepší společnosti zvládnou technologie, které jsou za západními minimálně deset let pozadu. Zamezení přísunu čipů by z dlouhodobého hlediska mohlo být cestou, jak produkci moderních zbraní v Rusku přinejmenším výrazně zredukovat.

Jak důležité jsou podle vás pro Rusko moderní západní čipy?

Zdroj: TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články