Jaké země mají největší armádu? Ta nejpočetnější převyšuje ČR více než 80krát. Vysoký počet však nemusí znamenat největší sílu

Zatímco v ČR neslouží ani 30 tisíc vojáků, v jiných zemích čítají armády statisíce až miliony jednotek. Neznamená to ovšem, že jsou nutně nejsilnější.

Čínští vojáci na přehlídce i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

V armádách světa slouží v jeden okamžik miliony vojáků schopných okamžitého boje. Velikost jednotlivých armád přitom často záleží na velikosti, respektive lidnatosti zemí, ale také na struktuře ozbrojených sil. Branecké armády většinou bývají vetší, ovšem profesionální o to více schopnější, i když to také neplatí vždy. Některé ozbrojené síly jsou nicméně dosti početné, ačkoliv to ještě neznamená, že mají nejlepší výcvik nebo výzbroj.

Velká armáda kvůli sousedům a soupeřům

Pod půl milionu mužů a žen ve zbrani v první desítce mají jen dvě země, a to Saudská Arábie se 480 000 vojáků, a Vietnam, kde je jejich počet ještě o 2 500 vyšší. U obou zemí je to pochopitelné; Vietnam má dlouhou vojenskou tradici a soupeře v podobě Číny. Saudská Arábie se zase angažuje na Blízkém východě, kde soupeří o vliv i v zástupné jemenské válce s Íránem. Tomu mimochodem patří osmá příčka s 525 000 vojáků.

Přehlídka indického letectva iZdroj fotografie: Antônio Milena / Creactive Commons / CC BY
Přehlídka indického letectva

Na sedmém místě se umisťuje Jižní Korea s 600 000 mužů a žen ve zbrani. No není se čemu divit, jde zejména o důsledek stálého válečného stavu a napětí se severním komunistickým sousedem. Severní Korea je v žebříčku dokonce čtvrtá s 1,3 miliony vojáků. Na těchto armádách lze ale jasně ukázat na rozdíl kvality, protože jihokorejská kvalitativně tu severokorejskou mnohonásobně převyšuje. Severní Korea na druhou stranu vyrovnává tento rozdíl pomocí jaderných zbraní.

Lidnaté země s největšími armádami

Na šestou příčku dosahuje další jaderná velmoc, a to Pákistán s celkovým počtem 654 000 vojáků ve zbrani. Početné ozbrojené síly jsou dané nejen velikostí, ale i „výbušností“ regionu a dlouhodobým napětím mezi ním a Indií. Druhá nejlidnatější země světa (Indie) má ve zbrani 1,445 milionu vojáků a zaujímá tak druhou příčku. Kromě Pákistánu má za soupeře i Čínu. Té patří coby nejlidnatější zemi světa první příčka, disponuje s téměř 2,2 miliony jednotek.

Na pátém místě je ruská armáda s celkovým počtem 1,014 milionu vojáků, ačkoli tyto počty mohou být nyní kvůli válce na Ukrajině jiné. Ministr obrany Sergej Šojgu dokonce mluví o plánu navýšit počet vojáků na 1,5 milionu. Nejsilnější armádou světa je sice odborníky označovaná americká, ale v počtu vojáků je až třetí, protože v ozbrojených silách USA slouží 1,4 milionu mužů a žen. Každopádně pokud ve světě bude růst napětí a zbrojní výdaje, dá se očekávat, že vyšší budou i počty vojáků.

Jaký je podle vás optimální poměr počtu voják a obyvatel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články