Názor: co vše by mohla vrhnout německá armáda do boje s Ruskem, kdyby opravdu musela: bojovat by vydržela možná jenom dny

Ačkoliv patří Německo k nejbohatším zemím na světě, rozhodně nejde o nějakou vojenskou velmoc. A třeba proti Rusku by nejspíše zdaleka nevydrželo to, co Ukrajina.

Tanky Leopard 2A5 německého Bundeswehru i Zdroj fotografie: Bundeswehr / Creative Commons / CC BY
                   

Pokud by se současná ruská agrese vůči Ukrajině přelila i do okolních zemí, a proti největší zemi světa by muselo bojovat třeba Německo, byla by to situace přinejmenším nešťastná. Náš sousední stát je ekonomicky nesmírně silný, a ani přes svou velikost se s ním nemůže Rusko rovnat; jenomže na vojenské síle to není příliš znát. Počty německých vojáků a techniky nejsou nijak ohromující, a oproti Rusku, tedy alespoň před válkou na Ukrajině, velice nízké.

Německo může spoléhat na spojence

Spolkovou republiku Německo je ale třeba vnímat trochu jinak, jde totiž o člena NATO, takže samozřejmě platí, že by se nikdy nebránilo útoku samo, ale za pomoci svých spojenců. Jde o tzv. kolektivní obranu, a na území Německa jsou třeba i američtí vojáci. Tolik jednotek jako samostatný stát bez spojenců tedy nepotřebuje, ale pro tuto úvahu nebudeme brát taková spojenectví v úvahu. Pokud se podíváme na ozbrojené síly Německa, nejsou k jeho velikosti a ekonomice silné, a je znát, že byly v posledních 25 letech značně podfinancované.

Bojový letoun Eurofighter Typhoon německého letectva iZdroj fotografie: Rob Schleiffert / Creative Commons / CC BY-SA
Bojový letoun Eurofighter Typhoon německého letectva

Relativní slabost německých zbrojených sil je možné vidět již na počtech vojáků. Disponuje celkem 184 tisíci aktivních členů armády, letectva a námořnictva, což není při více než 84 milionech obyvatel mnoho, a dále má jenom 15 tisíc rezervistů. Oproti tomu Rusko má mít při populaci 140 milionů lidí 830 tisíc aktivních vojáků, čtvrt milionu rezervistů, a stejné číslo paramilitárních jednotek. Na druhou stranu platí, že všichni němečtí vojáci jsou profesionálové. Německo by také dokázalo mobilizovat, ale nejdříve by muselo vojáky vycvičit.

Počty techniky neohromí, kvalita ano

Vysoké nejsou ani počty německé těžké techniky, Bundeswehr disponuje pouhými 266 tanky, ale možná jich je dnes méně, protože poslal některé na Ukrajinu. Na druhou stranu se jedná o Leopardy 2, které jsou postupně vylepšovány na vyspělou verzi A7+, případně na nejnovější A8. Opřít se pak může jen o 121 děl a 134 víceúčelových stíhacích a 75 bitevních letounů; k tomu disponuje ještě 41 bitevními vrtulníky.

Německý systém protivzdušné obrany IRIS-T-SL

100% úspěšný německý protivzdušný systém IRIS-T SLM si udělal slušnou „reklamu“: na Ukrajině zatím ničí jeden cíl za druhým

Námořní sílu Německa pak tvoří 12 fregat a 6 ponorek, z toho nejméně jedna velmi vyspělá, a to dokonce natolik, že by zvládla jedna jediná udržet na uzdě celou ruskou černomořskou flotilu. Otázkou srovnání je pak kvalita výcviku jednotek i samotné techniky, německé zbraně ty ruské totiž v naprosté většině parametrů převyšují. Jinými slovy, méně je někdy více.

Známým problémem německých ozbrojených sil však nejsou jenom relativně nízké počty vojáků a techniky, ale i nedostatečné množství zásob, a rovněž ne zrovna dobrý stav uskladněné techniky a vybavení. V důsledku škrtání vojenských rozpočtů mnohé analýzy říkají, že by Německo bylo schopno vést intenzivní válku jen dny, maximálně týdny. I vlivem války na Ukrajině německá vláda sice prudce navyšuje rozpočet pro ozbrojené síly, ale doplnění všech nutných věcí bude trvat několik let. Kapacity zbrojovek jsou navíc přetížené.

Síla německého námořnictva

Jak hodnotíte německou armádu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Ing. Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články