Německé speciální síly působí na zemi, ale i na moři. U policie má jednotku každá země, porovnání s českými speciály

Teroristé si velmi často vybírají velké země s výkonnou ekonomikou, protože útok zde má větší dopady. Ty se proto snaží být na možné ohrožení připraveny.

i Zdroj fotografie: Dirk Vorderstraße / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Západní Německo zažilo v roce 1972 velký šok. Během letní olympiády v Mnichově zajalo osm palestinských teroristů izraelské sportovce. Německá policie se je pokusila vysvobodit, ale výsledkem bylo 11 mrtvých Izraelců, pět teroristů a jeden policista. Německo tak pocítilo nutnost mít opravdu dobré speciální jednotky. Ty má tradičně nejen armáda, ale také námořnictvo a policie. Jak spolková, tak i zemské. Toto jsou nejdůležitější speciální jednotky v Německu.

Spezialeinsatzkommando

Současné Německo má 16 spolkových zemí a každá má vlastní policii. Součástí každé z nich je taktická jednotka, jež se nazývaná Spezialeinsatzkommando. Jde o policisty, kteří jsou speciálně vycvičeni a vyzbrojeni, aby mohli zasahovat při zatýkání mimořádně nebezpečných pachatelů, při situacích s rukojmími nebo při ochraně VIP osob či svědků. Členy jednotek se mohou stát policisté po tříleté službě s dokonalým zdravím a fyzičkou. V Česku podobné úkoly vykonávají útvary URNA.

GSG 9

S českou URNA je z větší části srovnatelný i útvar spolkové policie GSG 9, jenž má o trochu jiné poslání než speciálové jednotlivých zemí. Jeho trénink se více soustředí na potlačování teroristických hrozeb, ale samozřejmě i na situace při braní rukojmích nebo při zatýkání. Zasahuje i při ohrožení německých občanů v zahraničí, ale jen se souhlasem státu, kde k ohrožení došlo. Příkladem může být osvobození 86 rukojmích v letounu Lufthansy v roce 1977 v Mogadišu, který unesli 4 palestinští teroristé. Tři z nich byli zabiti, všichni rukojmí přežili.

Kampfschwimmer

Jednotka, která v České republice žádnou obdobu nemá, jelikož se jedná o speciální síly německého námořnictva. Jde o jednotku, jejíž členové jsou určeni například ke speciálním operacím na pobřeží, k obsazování plavidel apod. Srovnatelná by mohla být třeba s americkými Navy SEALs. Uchazeči musí být mimořádně zdatní, vydržet třeba 60 sekund pod hladinou, musí umět dobře plavat, potápět se nebo skákat padákem.

iZdroj fotografie: Tim Rademacher / Creative Commons / CC BY-SA
KSK

Kommando Spezialkräfte

Speciální síly německého Bundeswehru. Jejich obdobou v Armádě České republiky jsou Speciální síly AČR, jež se se členy KSK občas potkávají například při společných cvičeních. Jde o ty nejlepší německé vojáky, kteří jsou připraveni zasahovat na misích v zahraničích, nejspíše i tajných. Účastnili se třeba misí v Afghánistánu. KSK je tvořeno třemi bojovým rotami, jež se dělí do pěti čet. Ty mohou mít na starosti třeba výsadky, obojživelné operace, průzkum a další činnosti.

Existuje ale i specializovaná průzkumná rota a další, kde jsou například pyrotechnici nebo vojáci s vycvičenými psy, která poskytuje podporu při operacích bojovým rotám. Činnost KSK ale může být v současnosti značně omezena, protože několik členů jednotky plánovalo v roce 2018 vraždy některých politiků. Vyšetřování zjistilo, že členy jednotky je mnoho pravicových extremistů. Některé části KSK pak měly být dokonce bez náhrady rozpuštěny.

Jaká je podle vás úroveň německých speciálních jednotek?

Zdroj: Wikipedia
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články