Německo má silnou armádu, ale s ohledem na dění ve světě a na velikost a sílu své ekonomiky se jí rozhodlo výrazně posílit

Německo po druhé světové válce zavedlo čistě obrannou politiku ozbrojených sil a tomu podřídilo i vybavení. Dnes ale působí i v zahraničních misích.

i Zdroj fotografie: Uživatel w?odi / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: Uživatel Bundeswehr-Fotos / Creative Commons / CC BY
i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: Bundeswehr / Creative Commons / CC BY
i Zdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
i Zdroj fotografie: ISAF Headquarters Public Affairs Office / Creative Commons / CC BY
i Zdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
i Zdroj fotografie: Rob Schleiffert / Creative Commons / CC BY-SA
Dalších 5 fotografií
Dalších 5 fotografií
                   

Jednou z nejsilnějších armád v Evropě je německý Bundeswehr. Není se čemu divit, Německo je velká země a jeho ekonomika patří v největším a nejefektivnějším na světě. I když třeba v Evropské unii je Bundeswehr druhý nejsilnější, bývá Německo spojenci v NATO přesto kritizováno, že jeho ozbrojené síly jsou vzhledem k možnostem země příliš malé a někdy zanedbané. To se má ale v příštích letech změnit, výdaje země na obranu se totiž zvyšují.

Spojení západní a východní armády

Německé ozbrojené síly se začaly znovu budovat po druhé světové válce a vlastně ve dvou verzích, protože země byla rozdělena na demokratický západ a komunistický východ. Po sloučení Německa na začátku 90. let se integrovaly i ozbrojené síly. Spojený Bundeswehr si ponechal i některé východní zbraně, příkladem mohou být letouny MiG-29, které sloužily ještě několik let, ale soustředil se převážně na modernizaci západní technikou.

Až do roku 1994 byly německé ozbrojené síly podle výkladu německé ústavy určené k obraně německého území, případně by se podílely na spojenecké obraně NATO, pokud by byl aktivován článek 5. Pak ale Německý ústavní soud rozhodl, že obrana může být chápána v širším slova smyslu, například podílením se na předcházení konfliktů ve světě. Německo se od té doby aktivně vojensky účastní některých misí NATO, OSN a dalších. Německé vojáky bylo možné vidět třeba v Mali.

Více peněz a nábor vojáků

V současné době má Bundeswehr, které se skládá z pozemních sil, letectva, námořnictva a několika dalších částí, ve službě přes 183 tisíc mužů a žen a disponuje více než 80 tisíci civilními zaměstnanci. V době hospodářské krize kolem roku 2010 německá vláda omezila ozbrojeným složkám přísun peněz, ale to se v posledních letech začíná měnit. Vojenské výdaje jsou nyní kolem 53 miliard dolarů (1,17 bilionu korun) ročně. Je to ale jen 1,4 německého HDP, daleko méně než NATO doporučená 2 procenta.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain
Německá fregata u Somálska

Ale ještě před několika lety byl podíl financí na armádní výdaje v rámci HDP Německa procentuálně ještě menší. Ministerstvo obrany později opatrně přiznalo, že to bylo v době, kdy ministryní obrany byla dnešní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, a tento problém se výrazně projevil na aktuálním stavu výzbroje a techniky Bundeswehru, z níž nemalá část ležela ve skladech a v podstatě nebyla použitelná.

Přístup se změnil hlavně po invazi Ruska na Ukrajinu a německá vláda začala dávat na zbrojení více. Do roku 2025 by Bundeswehr měl posílit a mít zhruba 203 tisíc členů. To má být provázeno i nákupem nové techniky. Německo například plánuje zvýšit počet svých hlavních bitevních tanků.

Silný domácí zbrojní průmysl

Bundeswehr těží z toho, že Německo je zemí s tradičně silným zbrojním průmyslem. Vybavení ozbrojených sil proto často tvoří domácí produkty, které jsou zkonstruovány právě podle požadavků Bundeswehru, ale často vyhovují i spojencům. Příkladem může být německý hlavní bitevní tank Leopard 2, kterých by Německo mělo mít 328. A modernizuje je na standart 2A7+. Země navíc s Francií pracuje na koncepci nového MBT.

iZdroj fotografie: Uživatel Boevaya mashina / Creative Commons / CC BY-SA
Tank Leopard 2A7

Domácí stopu zřetelně uvidíte i u dalších složek obrněného vojska. Německo v tomto směru disponuje jedněmi z nejlepších zbraní, které v současnosti existují, za zmínku určitě stojí velmi vyspělá bojová vozidla pěchoty Puma, jež nahrazují stárnoucí Mardery. Špičkou je i kolový obrněný transportér Boxer nebo samohybné houfnice 2000 PzH ráže 155 milimetrů.

Německo zvažuje náhradu Tornad

Páteř německého letectva tvoří letouny Eurofighter Typhoon. Jde o moderní víceúčelový stíhací letoun 4. generace, který využívá více především evropských zemí. Dále má přes 70 strojů Panavia Tornado, jež bude třeba nahradit. Německo se zatím nerozhodlo, který letoun si místo nich pořídí. Nejčastěji se zmiňuje americký F-35, ale ne všichni jsou tomu v Německu nakloněni. Země se také rozhodla zapojit do projektu, z něhož by měl kolem roku 2040 vzejít evropský letoun 6. generace.

Významnou úlohu má i německé námořnictvo, které by mělo také posílit. Země se rozhodla nakoupit za vyřazené Breguet Atlantic například pět námořních amerických hlídkových letounů P-8 Poseidon, vyvinutých z dopravního Boeingu B 737-800. Dále má německé námořnictvo ve výzbroji dvě třídy moderních velkých fregat Baden-Württemberg a Sachsen.

iZdroj fotografie: Bundeswehr / Creative Commons / CC BY
Fregata Sachsen odpaluje raketu

Přičemž první je určena spíše pro podporu jednotek z moře na pobřeží a druhá je protiletadlová. Vyvíjí si nový typ, který má být ještě větší, takže velikostně se bude spíše jednat o torpédoborec. Disponuje i šesti mimořádně tichými ponorkami Type 212, jež mohou zůstat ponořeny až tři týdny. Další dvě si hodlá pořídit.

Jak hodnotíte velikost a zbraně německého Bundeswehru?

Zdroj: Bundeswehr

Galerie

Dalších 5 fotografií
Dalších 5 fotografií
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články