Ničeho se jen tak nezaleknou. Strakoničtí vojáci se připravovali na misi v Litvě dle certifikace NATO

Jako první jednotka v armádě absolvovali strakoničtí vojáci před výjezdem na misi těžší variantu certifikačního cvičení.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
                   

Strakoničtí vojáci patří v české armádě k zatím jediným, kteří se pokusili absolvovat certifikační cvičení před výjezdem na misi podle standardů NATO. Před dvěma týdny se zúčastnili cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice, kde museli prokázat zvládnutí ovládání techniky i práci v týmu. Čelili také novodobým hrozbám. Před samotným cvičením museli projít ještě náročnými zkouškami.

Odvaha a kuráž

Vzhledem k přípravám na zahraniční misi v Litvě se strakoničtí vojáci zúčastnili certifikačního cvičení, které se uskutečnilo ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice. Jako první prokázali kuráž a odvahu absolvovat certifikaci dle metodiky NATO. Ta je velmi striktní a přísná a v mnoha ohledech si vojáci nemohou dovolit udělat sebemenší chybičku. Na průběh certifikace dohlíželi hodnotitelé z dalších útvarů a složek AČR, a také hodnotitelé z nadřízeného stupně.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Nácvik s protiletadlovým kompletem RBS-70

Hodnotitelé shledali motivaci vojáků výtečnou a zdůraznili, že je to pro ně otázka cti, aby certifikací úspěšně prošli. Strakoničtí vojáci budou taktéž první v historii útvaru i vojska jako takového, kteří budou vyčleňovat samostatné úkolové uskupení pro zahraniční operaci. Jedná se o významnou událost, což potvrzují i samotní vojáci. V budoucnu mají strakoničtí vojáci ambice projít hodnocením podle metodiky NATO; i proto bylo cvičení posuzováno dle jeho pravidel.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Palba z protiletadlového kompletu RBS-70

Náročné prozkoušení

Cvičení mělo 2 části. V první vojáci prokázali schopnost ovládat protiletadlové komplety RBS-70 a schopnost plnit úkoly zaměřené na řízení protivzdušných operací v mezinárodním prostředí. Ve druhé čelili útokům podzvukových i nadzvukových bojových letounů a vrtulníků, pěších ozbrojenců, řešili ztrátu spojení, konflikt s místním obyvatelstvem, ošetření zraněného, nebo opravy techniky. Odrazili i útok zbraněmi hromadného ničení, nebo kybernetické útoky.

iZdroj fotografie: Ministerstvo obrany ČR
Vrtulník simuluje vzdušného protivníka

Certifikace ale nezahrnuje jen výše uvedené cvičení. Před samotným nástupem v terénu museli vojáci projít náročnými zkouškami. Součástí zkoušek bylo přezkoušení ze základních bojových dovedností jednotlivce, střelby z ručních zbraní, ovládání protiletadlových kompletů RBS-70 a systémů velení nebo řízení palby.

Zdroj: MOČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články