Odhady ztrát Ruska na Ukrajině jsou hrozivé. Již převyšují americké oběti v Afghánistánu a Iráku dohromady

V moderní válce je velmi důležitá propaganda. Strany se proto snaží navyšovat zprávy o ztrátách nepřítele nebo bagatelizovat či zatajovat své vlastní.

i Zdroj fotografie: Pxfuel
                   

Ruská federace má kvůli svému útoku na Ukrajinu velké ztráty na životech svých vojáků a technice. Veřejnost i odborníci intenzivně diskutují, jak vysoké jsou, protože pravdu je velmi obtížné zjistit. I z obrázků zničené ruské techniky či toho, že ruská armáda se prakticky nehýbe z místa, kusých informací z Ruska a odhadů tajných služeb však vzniká obrázek velkého neštěstí. Svým rozsahem předčí jiné moderní konflikty.

Ukrajinská strana mluví o 15 tisících

Údaje o ruských ztrátách pravidelně zveřejňuje ukrajinská strana. Nutno říci, že jde pouze o odhady, neví se, zda jsou ve ztrátách započteni i zranění a zajatí, a jak moc jsou ovlivněny propagandou. Každopádně podle nich již Rusko během války ztratilo přes 15 tisíc vojáků. Nutno také dodat, že jak ochotně Ukrajina sděluje ztráty nepřítele, tak nemluví o těch svých, které též nemusí být malé. Ovšem jde o ztráty armády bránící svoji vlast.

Орієнтовні бойові втрати противника з 24.02 по 21.03.2022

#Україна #Ukraine

Zveřejnil(a) Мілітарний dne Pondělí 21. března 2022

Deník Komsomolskaja pravda, jenž je věrný kremelskému režimu, zveřejnil 21. března údaj, že ve válce zahynulo 9 861 vojáků a 16 153 jich bylo zraněno. Informaci měl krátce na to stáhnout. Podle odhadu amerických tajných služeb bylo za tři týdny zabito kolem 7 000 ruských vojáků a zraněno až 21 000. Proto může být současná hodnota kolem 10 000 mrtvých Rusů nejspíše zcela reálná.

Tak vysoká čísla jednoznačně znamenají, že pro armádu Ruska jde doslova o katastrofu. Například Spojené státy americké během své 20 let trvající kampaně v Afghánistánu, ze které se loni potupně stáhly a nejen v Rusku to bylo líčeno jako jejich porážka, ztratily přes 3 500 vojáků. Během celého tažení v Iráku pak počet mrtvých Američanů přesáhl 4 800. Dohromady tedy méně než Rusů za necelý měsíc.

I Iwodžima byla méně krvavá

Pro srovnání si lze vzít i jiné bitvy. Jednou z nejznámějších a v americké historii nejkrvavějších kampaní bylo vylodění na ostrově Iwodžima v únoru a březnu 1945. Boje proti zarputilé japonské obraně zde trvaly 5 týdnů. Za tuto dobu ztratily americké ozbrojené síly 6 852 vojáků a asi 19 000 jich bylo zraněno.

Pokud by válečný konflikt pokračoval s takovouto intenzitou a válka neměla řešení, jsou predikce ztrát ještě hrůznější. Do roka by bylo více než 120 tisíc mrtvých ruských vojáků a počty zraněných by se blížily možná k půl milionu. Podle odhadů přitom mělo Rusko u ukrajinské hranice na začátek ofenzivy přichystáno maximálně 250 tisíc vojáků. Nyní do oblasti přisunuje další a dokonce verbuje žoldnéře v Sýrii, kterých má být až 40 000.

🇺🇦 Захисники міста Маріуполь продовжують завдавати втрат російським військовим та захоплювати/знищувати бронетехніку…

Zveřejnil(a) Мілітарний dne Neděle 20. března 2022

I z těchto čísel jasně plyne, že Rusko, pokud by chtělo vyhrát, musí ve válce učinit nějaký zvrat. To se mu dle všeho nedaří. Podle zpráv u jeho jednotek přetrvávají velké problémy se zásobováním, morálkou a čelí výpadům ukrajinských vojáků. Rusko se proto soustředí spíše na masivní ostřelování měst, čímž více než vojenským jednotkám škodí civilistům. Mezi obětmi jsou prokazatelně i děti.

Aby to bylo spravedlivé, i ukrajinské ozbrojené síly musí mít ztráty. Jediné číslo, se kterým ukrajinské velení přišlo, je 1 300 mrtvých. Při intenzitě střetů probíhajících na Ukrajině jde určitě o podhodnocený údaj. Lze předpokládat, že ztráty Ukrajiny budou zhruba stejné jako nepřítele. Avšak zatímco v ruské armádě dle všeho upadá morálka a vojáci jsou frustrovaní, ukrajinští obránci jsou si vědomi, že zastavení ruského útoku je úspěch. Spolu s touhou chránit domov jejich morálka zůstává velmi vysoká.

Jak dlouho může ruská armáda ustávat vysoké ztráty na Ukrajině?

Zdroj: BusinessInsider

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články