Video: ohnivý hřib přes 100 metrů vysoký nezpůsobí jenom atomovka, ale třeba i výbuch muničního skladu, stačí konvenční munice

Je-li exploze dostatečně silná, může trochu připomínat tu jadernou, i když je vyvolána konvenční výbušninou. Pohled je to ale přesto celkem děsivý a následky ničivé.

Výbuch muničního skladu vytvořil ohnivý hřib i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od roku 1945 se lidstvo hrozí pohledu na typický hřib vznikající při explozi jaderné zbraně; existuje celá řada jejich fotografií i videí. Někdy jsou opravdu veliké a vysoké, a do atmosféry mohu vyzdvihnout mnoho radioaktivního materiálu, který pak formou spadu zamoří rozsáhlá území. Ale existují i exploze, které se svým tvarem těm jaderným podobají, i když během nich k žádné jaderné rekci nedochází, a proto tak ani nemohou způsobit zamoření. Takovou zaznamenanou explozí je třeba výbuch skladu v ukrajinském městě Chmelnyckyj.

Nejaderný hřib se může jadernému podobat

Jaderný výbuch je tak silný, protože při něm dojde k rychlému uvolnění energie v důsledku vyvolané jaderné reakce. A pakliže se odehraje přímo na zemi nebo v její blízkosti, vypadá jako hřib tmavé barvy, v němž je svítící polokoule. Hřib přitom může být i kilometry vysoký, to záleží na síle exploze. Nejaderný výbuch ve městě Chmelnyckyj 13. května 2023 byl ale vysoký jenom lehce přes 100 metrů, a videa ukazují, že se opravdu tvarem tomu jadernému podobal.

Ruská federace na něj podle dostupných informací zaútočila pomocí sebevražedných dronů Shahed 136, a i když se jich Ukrajincům podařilo většinu sestřelit, čtyři nakonec do tamního skladiště pronikly. Co se tam nacházelo, není jasné, tvrzení se totiž rozchází. Nejčastěji se mluví o staré munici ze sovětských dob, a to údajně až z roku 1949. Jiné, hlavně ruské zprávy, na druhou stranu tvrdí, že tam byl velký sklad současné munice, tedy včetně té určené pro moderní západní zbraně, ať jde o tanky Leopard 2 nebo bojová vozidla pěchoty.

Ochuzený uran skvěle proráží pancíř

Svým tvarem vyvolal zmíněný výbuch značnou paniku hlavně poté, co se začaly šířit informace, že byla zničená munice z ochuzeného uranu. Hlavně na různých konspiračních webech se začaly šířit zprávy o radioaktivním mraku mířícím směrem do Evropy, šlo ale o hoax. Ochuzený uran je přitom odpadem z výroby obohaceného uranu pro jaderné elektrárny, a vlastnostmi se skvěle hodí jako protipancéřový penetrátor. V munici ho používají USA, Rusko i další státy. Kdyby ale taková munice ve skaldu opravdu byla, při nadcházející ofenzivě by dost chyběla.

Ochuzený uran má jako protipancéřová munice velké výhody. Není nebezpečný radioaktivitou, ale toxicitou

Ochuzený uran je ale radioaktivní jenom mírně a není životu nebezpečný; munice z něj navíc bývá běžně spolu s osádkami uzavřena v tanku, ale nikdo z ní nemocí z ozáření netrpí, a ani nemůže spustit jadernou reakci. Při explozi konvenčních trhavin se z něj tedy nemohl stát ani prach, a penetrátory z něj jsou v hlavních děl poháněny explozí a rozhodně se nerozpadají; zůstávají vcelku. Prach, který se uvolní třeba při nárazu na pancíř, tak není nebezpečný radioaktivitou, ale podle výzkumů spíše svou toxicitou.

Co mohlo být ve skladu v Chmelnyckém?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články