Pentagon potvrdil, že Rusové se nestahují, jen přeskupují. Množí se protiútoky ukrajinské armády, mobilizace začíná být znát

Zelenskyj uvedl, že Ukrajina nehodlá omezit svá defenzivní opatření, jelikož pozitivní zprávy z mírových rozhovorů ještě nepřehlušily hluk ruského ostřelování.

i Zdroj fotografie: Uživatel Oksman / Creative Commons / CC BY
                   

„Můžeme vidět malý počet vojáků, kteří se zřejmě stahují z Kyjeva, a to ve stejný den, kdy Rusové potvrdili, že se jejich vojska stáhnou,“ oznámil mluvčí Pentagonu John Kirby. Americký Pentagon však v úterý zároveň upozornil na fakt, že ruská armáda pouze přeskupuje menší počet svých sil poblíž Kyjeva a za žádných okolností se nejedná o stažení ruských vojsk. Ukrajinské hlavní město tak zůstává i nadále v ohrožení.

Pokrok v mírových jednáních

John Kirby promluvil jen několik málo hodin poté, co náměstek ruského ministra obrany Alexandr Formin uvedl, že Moskva omezí boje v okolí hlavního města a města Černigov. A to v návaznosti na mírová jednání, která se konala v Istanbulu. A během nichž mělo tentokrát, podle obou zúčastněných stran, dojít k určitému pokroku. Mluvčí Pentagonu dále prozradil, že většina shromážděných ruských jednotek je stále na svém místě. Od hlavního města, většinou směrem na sever, se vzdálil jen velmi malý zlomek ruských sil.

Zveřejnil(a) The Telegraph dne Sobota 5. března 2022

Dále kladl důraz na skutečnost, že i přes to, že se Rusku do této chvíle nepodařilo dobýt žádnou významnější část hlavního města, neznamená to, že hrozba pro Kyjev je u konce. Ačkoli tedy Pentagon upozornil na opakované selhání ruských jednotek při plnění vojenských cílů na Ukrajině, zejména pak při zmíněném dobývání Kyjeva, odmítl označit pohyby ruských jednotek ústupem, stažením, či dokonce porážkou, jak zaznívá v některých médiích.

Hlavní příčinou pohybu ruských sil spíše bude neúspěch armády Ruské federace při útoku na Kyjev. Zcela zjevně se také začíná projevovat mobilizace Ukrajiny, kdy sílí počty připravených vojáků k boji. Ti se postupně dostávají na frontu, vyzbrojeni ručními zbraněmi ze západní pomoci. Dá se předpokládat, že početní převaha Ukrajinců bude pomalu narůstat a s tím se budou množit lokální či rozsáhlejší protiofenzivy směřované proti ruským okupantům.

V kombinaci se zřejmě opravdu velmi nízkou morálkou ruských vojáků se jedná o vražednou kombinaci. Ruské letectvo je zjevně limitováno nedostatkem kvalitní výzbroje a výcviku pilotů, vše umocňují některé moderní systémy ruční protivzdušné obrany, která omezuje pohyb vrtulníků. Demoralizovaní nejsou jen obyčejní vojáci, ale i důstojnický sbor, na který je doslova pořádán hon, a sami velitelé mají nepochybně výrazné pochybnosti o smyslu invaze.

Představitelé Bílého domu jsou skeptičtí

Dle vyjádření amerických představitelů se ze strany Ruska jedná pouze o změnu pozic. A to se záměrem upřednostnit jiné cíle. Je tedy podle všeho nutné očekávat intenzivní ofenzivu v jiných oblastem Ukrajiny. Především se bude pravděpodobně jednat o separatistické oblasti. Tam se řadí například Donbas, v němž byla v posledních dnech zaznamenána zvýšená útočná aktivita ruských sil.

Pentagon rovněž oznámil, že zpráva Ruska o stažení sil se setkala se značnou skepsí také u představitelů Bílého domu. „Měli bychom si udělat jasno v tom, co se na místě skutečně děje, a nikdo by se neměl nechávat zmást ruským prohlášením,“ potvrdila novinářům ředitelka komunikace Bílého domu a bývalá mluvčí Bidenova volebního štábu, Kate Bedingfield.

Rusko je už doslova v tristní situaci nejen kvůli neúspěchům při invazi, ale hospodářské sankce ze strany západních zemí se budou pomalu projevovat, a navíc už ani na diplomatickém poli slova ruských vyslanců či vůdců nejsou brána vážně. Izolace největšího státu světa bude postupně narůstat a Vladimir Putin dokáže reagovat pouze utužováním režimu ve své zemi. Navíc se množí zprávy z bojiště o demoralizaci ruských vojsk, kdy zkorumpovaný stát dokáže reagovat jen čistkami v FSB a samotné armádě, což jsou zároveň dva hlavní pilíře Putinovy moci.

Jak se podle Vás bude dále vyvíjet situace na Ukrajině?

Zdroj: TheDefensePost

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články