Pět nejsilnějších armád světa. Řada z nich překvapí svým umístěním aneb Koho bychom se měli bát nejvíce

V posledních letech ve světě rostou výdaje na zbrojení. Změnilo se rozložení sil a Spojené státy americké přestávají mít jednoznačnou dominanci. Některé armády se začínají dotahovat.

i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Posoudit vojenskou sílu jednotlivých zemí není zcela jednoduché. Záleží nejen na momentálním počtu mužů a žen ve zbrani, ale například i na kvalitě výzbroje nebo na tom, jak silné jsou jednotlivé složky ozbrojených sil. Jednotlivé země mají i různou infrastrukturu a na zbrojení a chod armády, námořnictva a letectva dávají různé částky. Sílu armád posuzuje například žebříček Global Firepower na základě více než 50 kritérií.

5. místo – Japonsko

iZdroj fotografie: Kaijō Jieitai / Creative Commons / CC BY

Ačkoli má Japonsko od konce druhé světové války zákony, které mají zabraňovat jeho militarizmu, jeho ozbrojené síly jsou jedny z nejsilnějších na světě. Zaměřené jsou ze zákona na obranu. V posledních letech Japonsko do zbrojení investuje, aby se mohlo postavit Číně, ale třeba i Severní Koreji. Ve zbrani má čtvrt milionu svých občanů. Disponuje silným a moderním letectvem, námořnictvem i tankovým vojskem. Rozpočet na obranu je 51,7 miliardy dolarů.

4. místo – Indie

iZdroj fotografie: Ajai Shukla / Creative Commons / CC BY
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Indii se za dobu její existence nevyhýbají ozbrojené konflikty. Hlavně kvůli dlouholetým neshodám s Pákistánem si musí udržovat silnou armádu. Do sporů se dostává i s Čínou. Země má ve zbrani téměř jeden a půl milionu lidí. Ve výzbroji má i jaderné zbraně, 4700 tanků a více než čtyři tisíce děl. Na zbrojení vynakládá 73,5 miliardy dolarů. Známé jsou ale třeba její potíže s modernizací letectva.

3. místo – Čína

iZdroj fotografie: Uživatel Alert5 / Creative Commons / CC BY-SA

Nejrychleji rostoucí investice do zbrojení má z velkých států Čína, které se v posledních 20 letech výrazně podařilo zmodernizovat ozbrojené síly. Její obranný rozpočet je 178 miliard dolarů, ale odhaduje se, že částka bude vyšší. V ozbrojených silách slouží skoro 2,2 milionu lidí, to je nejvíce na světě. V posledních letech posílilo například její námořnictvo, Čína staví i letadlové lodě. Disponuje třeba 35 tisíci obrněných vozidel, 3200 tanky a 1200 letadly.

2. místo – Rusko

iZdroj fotografie: Ildus Gilyazutdinov / Creative Commons / CC BY

Ačkoli Rusko dává na zbrojené nejmenší částku z pěti nejsilnějších zemí, pouhých 42,1 miliardy dolarů, patří mu v žebříčku druhé místo. Velká síla Ruska je samozřejmě v jeho jaderném arzenálu, ale pak v pozemních silách. Ty prošly modernizací, ale jsou stále často vyzbrojeny zbraněmi ze sovětské éry. Země má nejpočetnější tankové vojsko, které disponuje 13 tisíci stroji a 11 tisíci děly. Silná je i ruská flotila 64 ponorek. V ozbrojených silách slouží přes milion lidí.

1. místo – USA

iZdroj fotografie: Staff Sgt. Crista Yazzie / Public Domain

Zdaleka nejvíce peněz od ozbrojených sil dávají na světě Spojené státy americké. Jejich roční rozpočet 740 miliard dolarů je vyšší než součet všech rozpočtů zbývajících států na tomto žebříčku. Země má jednoznačně nejsilnější letectvo, disponuje téměř dvěma tisíci bojovými stroji. Námořnictvo se opírá o mohutnou flotilu letadlových lodí s jaderným pohonem doplněnou výsadkovými loděmi, které mají schopnost nést i letouny. Armáda má 40 tisíc obrněných vozidel a 6100 tanků. V uniformě slouží 1,4 milionu Američanů.

Zdroj: Military

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články