Policista nebo voják? Jakou zbraň s největší pravděpodobností dostanete a kolik za svou službu budete brát

Každý stát má své ozbrojené síly – většinou hned několik druhů. Zajišťují bezpečnost země a bojují s kriminalitou, proto potřebují mít k dispozici různé zbraně.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Pokud toužíte sloužit v ozbrojených silách a mít zbraň, pravděpodobně vás napadne armáda nebo policie. I když v České republice samozřejmě existuje ještě několik dalších sborů, jež zbraně používají. Výzbroj policistů a armády se i ve srovnatelných kategoriích liší, protože se zaměřují na jiné činnosti. Stejně tak jako zbraň, kterou pravděpodobně ve službě dostanete, jsou o něco odlišné i platy. Zde je přehled toho, co vás u obou složek nejspíše čeká.

Policista slibuje, voják přísahá

Armáda má na starosti hlavně obranu České republiky, ale může se podílet i na různých misích buď pod hlavičkou OSN, nebo se spojenci z NATO. Naopak policisté zajišťují vnitřní bezpečnost a bojují s kriminalitou. Jako policista budete spadat pod ministerstvo vnitra a složíte slib. Voják pod ministerstvem obrany naopak přísahá. Praporčík po 5 letech služby bude mít u policie kolem 28 500 korun čistého, u armády 42 500 Kč.

Nejmenší střelnou zbraní, kterou mají k dispozici policisté a je základní služební pistolí, je CZ-75D Compact ráže 9 milimetrů. Základní pistolí vojáků je pak CZ 75 SP-01 Phantom a novější CZ P-10, jež používají stejné střelivo jako policejní zbraně. Ve všech případech jde o výrobky z produkce České zbrojovky Uherský Brod. Armáda pak má ještě Glock 31. I policie v menších počtech používají Glocky, a to konkrétně 17 a 26.

iZdroj fotografie: U.S. Army / Public Domain
Český voják s puškou Bren

O něco silnější zbraní jsou pak samopaly. Policisté vsadili na známou německou značku Heckler & Koch. Zásahové jednotky mají MP 5A6, MP7 a klenotem je především MP5 SD6, jejíž hlaveň je integrovaným tlumičem. Samopaly využívají stejné střelivo jako policejní pistole. Armáda samopaly téměř nepoužívá. Jedinou výjimkou je Scorpion Evo 3 z České zbrojovky. I ten používá stejné pistolové střelivo.

Německé H&K versus Bren

Hlavní zbraní armády je pak útočná puška. Vojáci se spoléhají na české Bren a Bren 2 z České zbrojovky. Ty používají střelivo ráže 5,56 milimetru. U policie jsou pak ve výzbroji tři produkty Heckler & Koch, a to 416, 417 a G36. Ve výzbroji policistů i vojáků se nacházejí i starší pušky Samopal vz. 58 československé výroby. Ovšem v případě vojáků je používají hlavně zálohy, případně jsou ve skladech.

Brokovnice pak mají především policisté. Samozřejmě s nimi běžně nestřílejí na veřejnosti, ale jsou skvělé například k proražení zamčených dveří. Používají se italské Fabarm a Benelli M3 Super 90. Vojáci mají jen velmi malý počet brokovnic Benelli M3T Super 90 a amerických Winchester 1300 Defender.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Odstřelovačské pušky

Společné jsou oběma sborům ještě odstřelovačské pušky. Policisté vsadili na finské pušky Sako. Puška TRG 42 má dosah 1,5 kilometru a používá střelivo .338 Lapua Magnum. TRG 22 dostřelí 800 metrů s náboji .308 Winchester. Tuto zbraň má i Armáda ČR, která má odstřelovačských pušek mnohem více typů. Například české antimateriálové Falcon ráže 12,7 milimetru či Desert Tech HTI s efektivním dosahem 2,2 kilometru.

Kdo má podle vás lepší a modernější zbraně?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články