„Prozradí vás i nákup květin“: co o vás zjistí zkušený pozorovatel? Třeba jak vás na 80 % porazit v pokeru nebo odkud (ne)pocházíte

Řeč těla mnohdy prozradí více než samotné mluvení. Zkušení agenti ovládají metodiky „čtení“ lidského chování na neuvěřitelně vysoké úrovni.

Co prozradí řeč těla i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Řeč těla je něco jako čtení mezi řádky. O člověku dokáže prozradit mnoho nesmírně užitečných detailů, které z jeho mluvy poznat nelze. Často o něm sdělí i to, co ve skutečnosti říci nechtěl. Na druhou stranu ale neplatí, že by šlo pouze z neverbální komunikace pochopit, co si daná osoba skutečně myslí. Mluvené slovo i řeč těla je třeba posuzovat komplexně.

Mnohá tvrzení o řeči těla jsou mylná

Někteří školení agenti upozorňují, že existuje o řeči lidského těla mnoho mýtů, které jsou často produktem populárních autorů, jejichž cílem je ale pouze prodat nějakou myšlenku. Třeba zkřížení rukou na prsou totiž často nemusí znamenat snahu o blokování nějaké nepříjemné osoby. Nebo že se lidé při lhaní dotýkají nosu nebo si zakrývají ústa je také mylné; dle agentů to dělají spíše proto, aby se uklidnili. Ani nepřítomný pohled potom nutně nesvědčí o lži, ale o zpracovávání informací.

Poker iZdroj fotografie: Depositphotos
Řeč těla je důležitá třeba při pokeru

Řada skutečností a návyků, které si lidé neuvědomují a dělají je vlastně mimoděk, dokáže prozradit mnohé. Jeden z agentů ze Spojených států vypověděl, že pozorovali osobu, která sice měla být Američanem, ale údajně pocházela z jiné země. Kde je pravda dlouho nikdo nevěděl, nakonec ji ale prozradil obyčejný nákup květin. Američané je totiž drží za spodní část směrem nahoru, ale sledovaný muž je obrátil směrem dolů, což je typické pro některé země Evropy.

Odhalit lze i trénovaného profesionála

Nejde však jenom o nezištné sledování, také při výslechu je velmi užitečné řeč těla sledovat. A to od hlavy až po nohy. Mnohé pohyby, například rtů, tření jazyka o vnitřek tváře, držení hlavy a krku, poloha prstů nebo činnost nohou mohou dosti vypovědět. Hlavně o tom, jak se člověk cítí nebo jaké otázky mu jsou nepříjemné, protože se může snažit něco skrývat. I snaha zamaskovat tyto pohyby může být užitečná, protože prozradí trénovaného člověka, který se snaží ukázat svou řečí těla co nejméně.

Vynikající průpravou pro sledování neverbální komunikace může být pro agenty například poker. Ačkoli se říká, že hráči mají pokerovou tvář („poker face“), která neprozradí vůbec nic, bývá to pravda právě pouze v případě tváře. Udržet totiž pod kontrolou všechny části těla, zkrotit reakce na nějaké faktory a vývoj hry, je totiž velmi složité. Zkušený a školený pozorovatel prý sledováním hry a reakcí nakonec může odhalit až 80 procent informací potřebných k vítězství ve hře.

Jak poznáte, že vám nějaký člověk neříká pravdu?

Zdroj: Wired
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články