Relaxační cvičení vojenských pilotů pomůže k usnutí během dvou minut

K nepříliš překvapivému zjištění došli generálové amerického letectva za druhé světové války. Pokud mají piloti nedostatek spánku a odpočinku, zvyšuje se jejich reakční doba, rozhodují se pomaleji a hůře, dělají chyby z nepozornosti a jejich celkový výkon na misích se výrazně zhoršuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ale během leteckých ofenziv nebylo možné zajistit pilotům kvalitní spánek. Nehledě na skutečnost, že řada pilotů po náročných misích hlásila potíže se spánkem, přestože byli fyzicky vyčerpaní.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Piloti umí zajímavě relaxovat

Relaxační cvičení

Vojenští psychologové proto přišli s vhodným relaxačním cvičením, které má vojenským pilotům, ale i dalším specializovaným jednotkám, pomoci odpočívat. Podle statistik amerického letectva umožňuje toto cvičení usnout během dvou minut až 96 % pilotů, kteří se vrátili z náročné mise, a to i v případě, že mají usnout na rušné letadlové lodi či v jiných nepříliš komfortních podmínkách.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Cvičení, které může nahradit spánek

Čtyři jednoduché kroky

Celé cvičení je prosté a nepotřebujete k němu ani vedení někoho zkušenějšího. Díky tomu se můžete vojenskými piloty inspirovat i vy. Stačí následovat tyto 4 jednoduché kroky:

Lehněte si pohodlně. V posteli to není nic těžkého, ale jak jsme zmínili, piloti toto cvičení využívali i v pro spánek nepříliš vhodných podmínkách.

Uvolněte svůj obličej. V lidském obličeji je 43 různých mimických svalů, z nichž alespoň některé jsou vždy v tenzi. Uvolněte je, zbavte svůj obličej jakéhokoli výrazu a dejte tak svému tělu signál, že je třeba usnout.

Uvolněte napětí ze zbytku těla. Začněte u ramen a pokračujte směrem dolů až ke konečkům prstů na nohou. Uvolňujte jeden sval po druhém, měli byste přitom cítit příjemnou tíži v těch částech těla, ve kterých už jsou svaly „vypnuté“.

Vyčistěte svou mysl. Stačí deset vteřin, během kterých nebudete myslet vůbec na nic. Během chvilky spolehlivě usnete, váš spánek navíc bude s velkou pravděpodobností hlubší a kvalitnější než obvykle.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Relaxační cvičení
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Vlastimil Černínský
Autor článku

Vlastimil Černínský

Armáda je mou vášní už pár dekád, nejvíce mě přitom fascinovala 2. světová válka a její ikonické tanky, ale postupně jsem našel zalíbení i v moderních strojích – hlavně pokud jde o tanky a letadla. I složitá témata se snažím předávat tak, aby jim porozuměla široká veřejnost, obvykle formou vlastních názorů a úvah. Už na vojně jsem si vyzkoušel hezkou řádku zbraní a vozidel, a od té doby v tom pokračuji.

Zobrazit další články