Relaxační cvičení vojenských pilotů pomůže k usnutí během dvou minut

K nepříliš překvapivému zjištění došli generálové amerického letectva za druhé světové války. Pokud mají piloti nedostatek spánku a odpočinku, zvyšuje se jejich reakční doba, rozhodují se pomaleji a hůře, dělají chyby z nepozornosti a jejich celkový výkon na misích se výrazně zhoršuje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ale během leteckých ofenziv nebylo možné zajistit pilotům kvalitní spánek. Nehledě na skutečnost, že řada pilotů po náročných misích hlásila potíže se spánkem, přestože byli fyzicky vyčerpaní.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Piloti umí zajímavě relaxovat

Relaxační cvičení

Vojenští psychologové proto přišli s vhodným relaxačním cvičením, které má vojenským pilotům, ale i dalším specializovaným jednotkám, pomoci odpočívat. Podle statistik amerického letectva umožňuje toto cvičení usnout během dvou minut až 96 % pilotů, kteří se vrátili z náročné mise, a to i v případě, že mají usnout na rušné letadlové lodi či v jiných nepříliš komfortních podmínkách.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Cvičení, které může nahradit spánek

Čtyři jednoduché kroky

Celé cvičení je prosté a nepotřebujete k němu ani vedení někoho zkušenějšího. Díky tomu se můžete vojenskými piloty inspirovat i vy. Stačí následovat tyto 4 jednoduché kroky:

Lehněte si pohodlně. V posteli to není nic těžkého, ale jak jsme zmínili, piloti toto cvičení využívali i v pro spánek nepříliš vhodných podmínkách.

Uvolněte svůj obličej. V lidském obličeji je 43 různých mimických svalů, z nichž alespoň některé jsou vždy v tenzi. Uvolněte je, zbavte svůj obličej jakéhokoli výrazu a dejte tak svému tělu signál, že je třeba usnout.

Uvolněte napětí ze zbytku těla. Začněte u ramen a pokračujte směrem dolů až ke konečkům prstů na nohou. Uvolňujte jeden sval po druhém, měli byste přitom cítit příjemnou tíži v těch částech těla, ve kterých už jsou svaly „vypnuté“.

Vyčistěte svou mysl. Stačí deset vteřin, během kterých nebudete myslet vůbec na nic. Během chvilky spolehlivě usnete, váš spánek navíc bude s velkou pravděpodobností hlubší a kvalitnější než obvykle.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Relaxační cvičení
Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
NATO vstupuje do války, zní z Kremlu
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Používat protilodní střely Ch-22 na pozemní cíle je zrůdnost, osádka bombardéru nikdy neví, co vlastně může trefit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 jednoduché triky, díky kterým usnete jako miminko: Od vlnového cvičení až po osvědčenou jógovou pozici pro uvolnění těla
adbz.cz
adbz.cz
Psí strach z vysavače se může stupňovat: Jak ho to odnaučit dřív, než ztratí důvěru ke svému majiteli