Robožralok proti Barakudě. Žádné sci-fi, USA a Čína se chystají na podmořskou válku dronů

Čínský podmořský dron podobný rybě je schopen operovat s nízkou akustickou stopou a vysokou rychlostí. Bude sloužit k průzkumu a protiponorkovému boji.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čínské námořnictvo není zdaleka jedinou silou, které vidí, jak velkou hodnotu mohou mít podmořské drony pro jejich uživatele. Mohou bez ohrožení životů vlastních posádek provádět vysoce rizikové sledování a tajný průzkum, zaměřování cílů nebo protiponorkové operace s dlouhou operační dobou. Mnohé z nich mohou být vypouštěny zcela nepozorovaně z torpédometů ponorek ponořených pod hladinou a operovat s menším rizikem odhalení v nepřátelských vodách hůře přístupných pro ponorky.

Čínský žralok

Čínské námořnictvo nyní představilo svůj nový podmořský dron „Robo-Shark“. Ten je podobný skutečné rybě a měl by být schopen operovat s nízkou akustickou stopou při vysokých rychlostech. Stroj by měl sloužit k průzkumu a protiponorkovému boji.

„Místo tradičního lodního šroubu má Robo-Shark bionickou ocasní ploutev, která mu dokáže zajistit maximální rychlost až šest uzlů,“ chlubí se deník Chinese Global Times, který vydává Komunistická strana Číny.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Článek uvádí, že Robo-Shark může provádět průzkumné protiponorkové operace. Nicméně dostupné informace mluví o ozbrojeném dronu, který je schopen vykonávat mnohem více než jen průzkum.

Bohužel zpráva Global Times obsahuje jen málo informací o technických vlastnostech Robo-Sharku. Není možno určit, zda se jedná o paralelu některého z mnoha nyní vyvíjených bezpilotních podvodních plavidel amerického námořnictva. 

Ve stínu USA

Ani na druhé straně Tichého oceánu vývoj neusnul. Americké námořnictvo v současné době vyvíjí celou řadu podmořských bezosádkových strojů všech velikostí. V arzenálu USNAVY se mohou objevit stroje od malých bezpilotních dronů pro ničení min až velké mořské drony podobné ponorkám, vyzbrojené torpédy.

Pro podmořské drony je důležitý dosah, rozlišení sonaru a podmořské detekce. Daleká a přesná detekce má však pochybnou hodnotu, pokud ji nelze získat, dokud se dron nevrátí na svou hostitelskou ponorku. Klíčovým problémem pro funkčnost podmořských dronů je tedy především kapacita informačního toku mezi dronem a řídícím střediskem.

iZdroj fotografie: Uživatel MKFI / Public Domain

Sdílení dat získaných pod mořem v reálném čase má zásadní význam, pokud jde o sledování, pronásledování a případný útok na nepřátelské hladinové lodě a podmořské cíle. Primárně podmořské drony na dálku shromažďují data, která se pak po návratu na základnu nebo loď stahují ke zpracování. Nicméně existuje několik vysoce pokročilých technologií, jež americkému námořnictvu umožňují dosáhnout mnohem vyšší úrovně podmořské komunikace.

Baraccuda je světová špička

Hlubinné podmořské drony se například mohou fyzicky připojit kabelem k povrchové bóji a okamžitě odeslat data shromážděných snímků na hladinu a na letecké platformy. Mohly by být také konstruovány s anténou a vysílat data po vynoření.

Americké námořnictvo však rychle postupuje s různými druhy sdílení podmořských dat v reálném čase. To by přineslo obrovskou míru operační flexibility a možnosti reakce pro ponorky s posádkou. Pokud by například malý podmořský dron objevil nepřátelskou ponorku, je eminentně důležité, aby se loď s posádkou informaci o její poloze okamžitě dozvěděla a zaujala odpovídající pozici.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Creative Commons / Public Domain

Pokud by se hostitelská ponorka dozvěděla o nepřátelském cíli až poté, co by se detekční dron vrátil a stáhl svá data, mohlo by uplynout příliš mnoho času. A loď s posádkou by jednoduše nemohla reagovat.

Americké námořnictvo nyní vyvíjí spolu se společnosti Raytheon dron Barracuda. Ten je konstruován s bezdrátovým podmořským datovým spojením a autonomními algoritmy. Barracuda dokáže najít, sledovat, a dokonce ničit nepřátelské cíle – například miny – aniž by potřeboval lidský zásah. Když je dron na pozici, jen požádá řídící středisko o autorizaci k provedení úderu.

Pokud by Číňané provozovali bezpilotní námořní drony s takovýmito schopnostmi, mohly by být americké ponorky a hladinové lodě vystaveny velkému riziku. Americké námořnictvo však na podmořských dronech a komunikaci s nimi pracuje již mnoho let. Na základě dostupných informací se tedy zdá, že nový čínský podmořský dron Robo-Shark zatím pravděpodobně nebude americkým dronům konkurencí.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články