Vzácná kazetová dělostřelecká munice poslouží dobře i jako zbraň pro drony, rozebírat ji (ke všemu bruskou) ale nedává smysl

NÁZOR: Ukrajinci dokáží udělat z kazetové munice ráže 155 milimetrů malé pumy pro komerční drony. I když jsou účinné, je to plýtvání.

Kazetová munice na Ukrajině i Zdroj fotografie: Státní záchranná služba Ukrajiny / Creative Commons / CC BY
                   

Ukrajinská armáda používá již nějakou dobu americkou kazetovou munici pro západní děla ráže 155 milimetrů. Její dodání vyvolalo řadu kontroverzí, neboť ji mnohé země jako nebezpečnou (hlavně z důvodu, že ne vždy vybuchne všechna, a může zabíjet i po desítkách let) nepoužívají, ovšem USA ani Ukrajina dohodu o jejím zákazu nepodepsaly, a stejně je na tom Rusko. A to hlavně z důvodu, že je velmi účinná, a mnozí vojáci přiznávají, že z ní mají obavy. Kazetová munice může však posloužit i jinak než jenom do děl, třeba proti dronům.

Kazetovou munici tvoří submunice

Kazetové munice je v principu velmi jednoduchá – nejedná se o jediný granát s nějakou výbušninou, která v cíli exploduje, ale obsahuje velké množství malých granátů – ty se nad cílovou oblastí rozletí a zasáhnou nějakou plochu (její velikost záleží na typu munice). Je tak mnohem účinnější a může např. spadnout i do zákopů, kde se vojáci schovávají. Municí ráže 155 mm je třeba M483A1, v níž je celkem 88 malých granátů dvou typů M42 a M46 – ty se liší hlavně tím, že M46 má odolnější konstrukci, protože je v hlavni děla blíže hnací náplni.

Video z Ukrajiny (níže) ukazuje, že ukrajinští vojáci minimálně jednu z těchto střel za pomoci klasické brusky rozebrali (což může trochu vyvolávat obavy) a jednotlivé granáty z ní vybrali. Po drobné úpravě pak 2 z nich umístili do spodní části komerčního dronu, a těsně před startem je odjistili tak, aby při dopadu explodovaly, a použili je jako dronovou mikromunici. Tyto granáty nejenže při dopadu vytváří nebezpečné střepiny, ale dokáží prorazit i pancíř o síle až 70 milimetrů RHAe, takže jsou účinné i proti některým obrněným vozidlům.

Kazetové munice není nadbytek

Velikou otázkou ale je, proč se ukrajinští vojáci vlastně do rozřezání střely pustili. Kazetová munice je velmi žádaná a rozhodně jí není nadbytek, připravili se tak o jednu ránu dělem. Možností je, že mohl být granát nějakým způsobem vadný, a tak se ho rozhodli zužitkovat, ale rovněž je ve hře úvaha, že budou-li svrhávat 88 granátů z jedné střely přesně a cíleně, mohou napáchat více škod, než kdyby spoléhali na plošný zásah, kdy jde značná část submunice mimo.

Voják nabíjí střelu do minometu ráže 120 milimetrů

Ukrajina zjevně nasadila účinnou izraelskou, avšak běžně nepovolenou, kazetovou munici: pokropí rozsáhlé území a zničí i tanky

Pravdou pak zůstává, že Ukrajina již v minulosti žádala Spojené státy americké o dodávky staré kazetové munice s tím, že by ji mohla rozebrat a použít jiným způsobem. Malé pumy pro drony dělají vojáci často z jiných druhů munice, třeba z granátů do granátometu ráže 40 mm, nebo z protitankových a minometných granátů. Tyto neortodoxní metody se někdy ukazují jako velmi účinné, granáty svržené z dronu mohou při správném zásahu zničit i hlavní bitevní tank.

Ukrajinci rozřezávají kazetovou munici M483A1

Z jakého důvodu rozebírají Ukrajinci kazetovou munici?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články