Ruská špionážní loď se náhle objevila u amerického pobřeží. Zalarmovala Pentagon i námořnictvo

Plavidlo o délce 107,8 metrů je vybaveno dvojicí miniponorek pro tříčlennou posádku, které jsou určeny k průzkumu podmořského dna a k hlubinnému ponoru až do 6 000 m.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska
                   

Americkou rozvědku velmi znepokojil náhlý výskyt ruské oceánografické lodi Jantar, která se zdánlivě bezcílně zdržovala několik dní u amerického pobřeží. Loď zvláštního určení, jež má údajně sloužit jako výzkumné plavidlo, začátkem října 2019 nečekaně opustila svůj domovský přístav v Murmanské oblasti a na nějaký čas zmizela z amerických radarů. Nicméně netrvalo dlouho a špionážní plavidlo bylo opět lokalizováno – k překvapení americké armády se loď nacházela v Karibském moři poblíž Trinidadu a Tobaga. 

Loď přeplula Atlantik s vypnutým lokátorem

Zvláštností plavidla Jantar je, že není vybaveno ani jediným zbraňovým systémem. Na první pohled se tedy může zdát, že loď nepředstavuje žádné nebezpečí. Jantar, výzkumná loď ruského námořnictva, má však takový zvláštní zvyk –⁠ ráda se plíží kolem potopeného vojenského vybavení a podmořských telekomunikačních kabelů. Není tedy divu, že náhlý výskyt této výzkumné lodi u amerického pobřeží uvedl představitele Pentagonu i americké námořnictvo do pozoru.

The Russian Navy’s Yantar joined the Russian Navy in 2015. It is described variously as a ‘Special Purpose Ship’ and an…

Zveřejnil(a) Sam Churchill dne Úterý 6. září 2022

Loď byla zprovozněna v roce 2015 a plaví se pod záštitou Hlavního ředitelství pro podmořský výzkum (GUGI). Dle vojenských pozorovatelů se jedná o ředitelství, které má kromě výzkumu na starosti také ruské podmořské špionážní operace.

Zajímavé je, že většina velkých plavidel, zejména pak těch oceánografických, má během svých plaveb obvykle zapnuté transpondéry automatického identifikačního systému (AIS), díky nimž může sledovat jejich pohyb v reálném čase takřka kdokoliv. Jantar dokonce disponuje vlastní webovou stránkou, kam mohou lidé nahrávat fotografie lodi a kde mohou sledovat její cesty. To znamená, že i Jantar, stejně jako mnoho jiných lodí, obvykle pluje se zapnutým systémem AIS.  

Náhlé zjevení lodi v Karibském moři bylo tudíž přinejmenším překvapivé. Loď se z nějakého důvodu vydala na svou cestu přes Atlantik s vypnutým majákem, který následně zapnula až v blízkosti amerického pobřeží. Pravděpodobně aby vyhověla tamním úřadům. Otázkou ovšem zůstává, proč se loď vydala na svou cestu nepozorovaně. 

Průzkum potopené sovětské techniky

V minulosti byla loď pozorována například v blízkosti vraku bývalé sovětské ponorky Komsomolec s jaderným pohonem, která se potopila v Barentsově moři v roce 1989. Ještě dnes, o více než třicet let později, poškozený jaderný reaktor ponorky a torpéda s jadernými hlavicemi stále uvolňují značné množství radioaktivního záření. Jantar byl také pozorován ve východním Středomoří, kde plul podél pobřeží Sýrie. Příhodně poblíž míst, kde havarovaly ruské stíhačky.

Zveřejnil(a) Military circle ID dne Pondělí 7. března 2022

Téměř s jistotou tedy můžeme říci, že jedním z úkolů Jantaru je i průzkum ztracené sovětské a ruské vojenské techniky. To však není ani zdaleka vše. Vojenští pozorovatelé rovněž zaznamenali, že se loď pohybuje v těsné blízkosti podmořských telekomunikačních kabelů, které křižují světové oceány a zajišťují například internetový provoz. V oblasti, kde se loď pohybovala, se navíc nenachází žádné potopené sovětské vojenské vybavení. Nebo alespoň nikdo o žádném neví.

Někteří američtí představitelé proto nabyli podezření, že se Jantar mohl pokoušet umístit na podmořskou komunikaci špionážní zařízení. Tyto domněnky však potvrzeny nebyly. Ve skutečnosti nikdo netuší, co měla ruská loď za lubem a proč přesně se rozhodla přeplout Atlantik nepozorována.  

Proč se podle vás Jantar pohybovala v blízkosti amerického pobřeží?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články