Ruské námořnictvo staví tři nové jaderné ledoborce. Chtějí dobýt Arktidu

Nejvýkonnější ledoborce s jaderným pohonem, měnitelným ponorem, s možností proplout až tři metry tlustou vrstvou ledu. Mít tři takovéto ledoborce je záměr Ruské admirality do konce roku 2022.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruská admiralita chce do roku 2022 postavit tři jaderné ledoborce. Jeden je již připraven a prochází testováním, další dva budou do konce roku 2022 připraveny. Jejich názvy jsou Arktida, Ural a Sibiř. První jaderný ledoborec byl spuštěn v roce 2015 do vod Baltského moře. Třídu těchto plánovaných ledoborců podpoří ještě čtvrtá a pátá jednotka. Za konstrukcí těchto plavidel stojí společnost Iceberg Central Design Bureau.

iZdroj fotografie: PxHere.com
Arktida je zatím bez jaderných reaktorů

Technické specifikace Arktidy

Arktida má výtlak přes 33.000 tun, je dlouhá 173 metrů a široká 34 metrů. Pohonnou jednotku tvoří dva jaderné reaktory RITM-200, každý z nich má výkon 175 megawattů. Arktida dokáže vyvinout nejvyšší rychlost 22 uzlů. Ledoborec bude schopen prolomit led o maximální tloušťce 3 metry, a díky speciálnímu systému měnitelného ponoru bude schopen operovat jak na otevřeném moři, tak i v ústí polárních řek.

Rusko staví jaderné ledoborce iZdroj fotografie: PxHere.com
Technické specifikace Arktidy

Arktida je zatím bez jaderných reaktorů

Arktida v prosinci zahájila sérií zkoušek, prozatím bez funkčních jaderných reaktorů. Plavidla, mimo jaderné reaktory, budou pohánět i klasické, podpůrné generátory. Arktida bude tedy v rámci dalších týdnu testována u Skandinávie, a následně popluje do svého domovského přístavu v Murmaňsku. Druhá fáze testování, ostrá fáze s jadernými reaktory plně v provozu, by měla proběhnout na jaře tohoto roku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články