Britové tvrdí, že Rusové ztratili třetinu nasazených sil, sociální sítě se hemží enormními ztrátami okupantů, ale úplné vítězství je mlhavé

Většina odborníků ještě před třemi měsíci předpokládala, že se ukrajinská obrana pod ruským útokem během pár dní zhroutí. Nyní se začínají ozývat zcela opačné názory.

Zničený T-72B3 i Zdroj fotografie: Ministry of Internal Affairs of Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Situace na ukrajinském bojišti se podle některých odborníků začíná pomalu otáčet. Neznamená to, že by se Rusko nepokoušelo stále o útok. Ale například britské ministerstvo obrany tvrdí, že agresor ztratil asi třetinu svých sil a neočekává zásadní průlom. Dokonce se pomalu začíná mluvit o možnosti ukrajinského vítězství, ačkoli je samozřejmě velkou otázkou, co lze za vítězství označit. Každopádně je jisté, že ruské ztráty jsou doslova enormní.

Debakl na Donbasu vyvolal i ruskou kritiku

Asi klasickým příkladem debaklu je pokus o přechod řeky Severní Doněc, kde jednu z motostřeleckých brigád doslova zmasakrovala ukrajinská dělostřelecká palba. Odborníci napočítali minimálně 70 kusů techniky od tanků přes obrněné transportéry až po nákladní vozy, které zde Rusko ztratilo. Odhaduje se, že bitva si na ruské straně musela vyžádat kolem 400 lidských životů a mnohem více raněných. I některé ruské komentáře se k události vyjadřují velmi kriticky, což je neobvyklé.

Ukrajinské jednotky také hlásí, že u Charkova dosáhly ruských hranic a po ústupu Rusů od Kyjeva jde o další část území, které se jim podařilo osvobodit. V oblasti Donbasu sice Rusové stále útočí, ale podle všeho jsou jejich zisky jen minimální a ztráty velmi vysoké. A tak jejich jediným úspěchem, který mohou hlásit, je obsazení Mariupolu, pokud se opravdu všichni místní obránci vzdali. Ale to zase takový úspěch není. Že jejich odpor nakonec skončí, každý rozumný člověk věděl již minimálně několik týdnů.

Sociální sítě jsou dnes plné záběrů z akcí ukrajinských vojáků, kteří ničí ruskou techniku. Jedno z videí má například ukazovat, jak snadným cílem je nejnovější ruský sériově vyráběný tank T-90M. Ten jede po cestě a najednou ho zasáhne střela. Není jasné, o jaký druh se jedná, ale ukazuje se, že moderním ukrajinským protitankovým zbraním není schopen odolat ani ten nejlepší ruský obrněnec. Po zásahu se prostě ocitne v plamenech. Ani tři měsíce Rusy nepoučily a tanky evidentně nasazují bez dostatečné ochrany pěchoty a protivzdušné podpory.

Drony hrají velkou roli

O něco více sofistikovanější je pak útok na muniční sklad a velitelské centrum. Ten se evidentně úspěšně podařilo identifikovat ukrajinským dronům. Po několika zásazích se budova ocitla v troskách. Ale drony, nejspíše improvizované, si připsaly i jiné vítězství. Když operátor dronu na zemi identifikoval ruského vojáka s raketometem, z výšky na něho ze svého stroje svrhl granát a zlikvidoval ho.

I přes všechny tyto doklady úspěchů nelze předpokládat, že by Ukrajina během několika dní provedla nějakou mohutnou ofenzivu a vytlačila ruská vojska ze svého území. To by se muselo v myslích Rusů něco změnit, a i přes jejich ne dobrou morálku nic takového dle všeho nehrozí. Velké ofenzivy Ukrajina schopna není, alespoň prozatím. Napovídá to i fakt, že ukrajinské vedení jednoznačně řeklo, že není schopno vyprostit obklíčené bojovníky v Azovstalu. Prostě nemělo dost ofenzivních sil, které by dokázaly prorazit.

Válka se tak změní nejspíše v opotřebovávací se ztrátami na obou stranách. I přes popisované obří úbytky Ruska si nelze nalhávat, že je mají jenom oni. Ukrajinci ale mají masivní podporu ze západu, zdá se, že ztráty jsou schopni nahrazovat a dokonce jejich armáda sílí. Navíc jim začíná přicházet i západní a mnohem kvalitnější technika, která tu ruskou v mnohém předčí. Pokud pomoc neustane a oni se nové zbraně nakonec naučí využívat, je možné se nějaké ofenzivy dočkat. Alespoň s cílem osvobodit od února obsazená území.

Jaký předpokládáte vývoj konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou?

Zdroj: Theguardian

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články