Ruského vojáka srazil k zemi výšleh spálených plynů ze sovětského ručního protitankového granátometu RPG-7

V okamžiku odpálení se náboj skládá z kumulativní střely, dráhového reaktivního motoru a startovací prachové nábojky, která je k tělu náboje našroubována až těsně před odpalem.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruska
                   

V posledních dnech se na ukrajinských sociálních sítích stalo velkým hitem video pořízené dronem, které zachycuje přinejmenším nešťastný moment několika ruských vojáků, nacházejících se uprostřed přestřelky s jednotkami ukrajinské armády. Hlavními aktéry v pro někoho poněkud komické a pro jiného smutné scénce se stali voják obsluhující sovětský granátomet RPG-7 a jeho kolega – nešťastník, jenž se pro svou smůlu nachomýtnul ve špatný čas na špatném místě.  

Už Němci varovali své vojáky před stejnou chybou

RPG-7 je reaktivní granátomet sovětské konstrukce, který je schopen odpalovat celou řadu kumulativních protitankových střel. Odpalovací zařízení je poměrně lehké a snadno se s ním manipuluje. Jeho výrobu nakonec zavedli dokonce i v USA. Obsluhu tedy zvládne pouze jeden voják. RPG-7 je určeno pro likvidaci živé síly, pancéřovaných vozidel, polních opevnění i velitelských stanovišť. Náboje PG-7 jsou nošeny ve speciálně upravených brašnách po 2 až 3 kusech. Maximální dostřel činí 500 m, přičemž rychlost střelby je 4–6 ran/min.

MaxDefense received another quote for a brand new RPG-7 rocket propelled grenade launcher yesterday from a Manila-based…

Zveřejnil(a) MaxDefense Philippines dne Pátek 20. července 2018

Jak se můžete přesvědčit na videu níže, během přestřelky s ukrajinskými vojáky sejmul ruský voják obsluhující RPG nešťastnou náhodou i svého vlastního spolubojovníka, jenž se při odpalu nacházel v oblasti výšlehu plamene ze zadní části odpalovacího zařízení RPG-7. Při odpálení reaktivního granátu jsou totiž plyny vzniklé hořením pohonné směsi granátu odváděny tělem odpalovacího zařízení, které má voják při střelbě většinou na rameni, bezpečně za obsluhujícího bojovníka. Ovšem za ním nesmí nikdo stát.

I Němci za druhé světové války důrazně instruovali své vojáky, kteří obsluhovali panzerfausty, že při výstřelu za nimi musí být volný prostor, protože výšleh raketového motoru odpálené hlavice, když by neměl kam uniknout např. v malém úkrytu, by mohl zabít i vlastního střelce. Nemluvě o vojákovi, jenž by stál přímo za ústím panzerfaustu. A protože RPG-7 je vlastně v principu jen vylepšený panzerfaust, platí pro něho i toto pravidlo. Když ho vojáci nedodrží, nastane pro ně problém.

Bezpečnost především

Pro zasaženého ruského vojáka se jedná o skutečně nepříjemnou a potencionálně života ohrožující nepozornost a chybu. O zdravotním stavu vojáka kolují různé zvěsti, nejedná se však o ověřitelné informace, tudíž je nebudeme sdílet. Podobné případy přitom nejsou až tak vzácné. Právě naopak, u nedostatečně vycvičených vojáků, kteří byli na bojiště nasazeni spěšně, jde o poměrně častou záležitost.  

V rámci moderního pěchotního výcviku je značný prostor věnován právě i obsluze osobních granátometů a bezpečnému pohybu kolem nich v boji. Totiž raketomety obecně, až na výjimky, produkují všechny docela silný výšleh výtokových plynů z raketového pohonu samotného granátu za odpalujícího vojáka.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Voják s RPG-7

Ostatní vojáci pohybující se v blízkosti střelce s RPG si tak musí od zbraně vědomě udržovat dosti značný odstup. Samozřejmě i samotná obsluha by měla před odpalem zkontrolovat, zda se za odpalovacím zařízením nikdo nenachází. V zápalu boje však často mladí a nezkušení vojáci nevěnují bezpečnostním předpisům dostatečnou pozornost.  

Jaké kroky by mělo Rusko podniknout, aby se jejich vojáci vyvarovali začátečnickým chybám?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Linda Niesnerová

Zobrazit další články