Rusku se dostaly do rukou nejnovější americké rakety Tomahawk, ukazují poslední zprávy. Jak na to USA zareaguje?

Rakety Rusové pravděpodobně získali v Sýrii. Některé Tomahawky odpálené na Trumpův rozkaz na zdejší režim nemusely explodovat.

i Zdroj fotografie: Steven Fine / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Spojené státy mohou mít velký problém s tajemstvími, která obestírají jejich střely Tomahawk. Zbraň USA rády využívají k různým druhům útoků na teroristy nebo na neposlušné státy. Tomahawk má mnoho výhod. Je velmi přesný, takže lze minimalizovat civilní ztráty a je obtížně zachytitelný. Při jeho použití nemusí letectvo posílat stroje do oblasti pokryté protiletadlovou obranou.

Tomahawky kvůli chemickým zbraním

Podle některých zpráv se Rusku mohlo v nedávné době podařit získat části, možná dokonce i celé rakety Tomahawk. Konkrétně ze Sýrie, kde je Američané a jejich spojenci použili minimálně ve dvou případech. V dubnu 2017 a pak o rok později. Útoky souvisely s podezřeními na použití nebo vývoj chemických zbraní syrským režimem.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Už v minulosti se ukázalo, že ne všechny zbraně explodují ve 100 procentech případů. Navíc je možné, že některé z vypálených raket zničila protiletadlová obrana. Takové rakety mohu být jen částečně poškozené. Američané nepřiznali žádné sestřelení. Sýrie nebo Rusko, které režimu pomáhá v občanské válce, referovaly o mnoha sestřelech. Pravdu veřejnost nezná, skutečností zůstává, že řada raket cíle zasáhla, protože byly zničené.

Bude třeba upravit technologii

Rusko, ale i další soupeři NATO samozřejmě rakety Tomahawk znají. Vždyť byly nasazené již za konfliktů v Perské zálivu. Současné verze Blok IV se ale od těch předchozích v mnohém odlišuje. Dokáže kroužit nad cílem a posílat obraz obsluze. Má vylepšenou navigaci i hlavici. Dá se poslat na jeden z 15 předem naprogramovaných cílů. Dostřel je kolem 1600 kilometrů. Rakety jsou odpalovány z lodí, ponorek a letadel

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

I když Tomahawk ve srovnání se zprávami o hypersonických zbraních Ruska a Číny působí zastarale, opak je pravdou. Je sice pomalejší, ale stále velmi obtížně zachytitelný a přesný. Také dokáže měnit směr a dělat řadu věcí, kterých hypersonické zbraně schopné nejsou a být nemohou. Američanům tak nezbývá nic jiného, než pozměnit systém, aby se nedal rušit. Tomahawky totiž do důchodu určitě poslat nehodlají.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Zobrazit další články