Rusku se dostaly do rukou nejnovější americké rakety Tomahawk, ukazují poslední zprávy. Jak na to USA zareaguje?

Rakety Rusové pravděpodobně získali v Sýrii. Některé Tomahawky odpálené na Trumpův rozkaz na zdejší režim nemusely explodovat.

i Zdroj fotografie: Steven Fine / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Spojené státy mohou mít velký problém s tajemstvími, která obestírají jejich střely Tomahawk. Zbraň USA rády využívají k různým druhům útoků na teroristy nebo na neposlušné státy. Tomahawk má mnoho výhod. Je velmi přesný, takže lze minimalizovat civilní ztráty a je obtížně zachytitelný. Při jeho použití nemusí letectvo posílat stroje do oblasti pokryté protiletadlovou obranou.

Tomahawky kvůli chemickým zbraním

Podle některých zpráv se Rusku mohlo v nedávné době podařit získat části, možná dokonce i celé rakety Tomahawk. Konkrétně ze Sýrie, kde je Američané a jejich spojenci použili minimálně ve dvou případech. V dubnu 2017 a pak o rok později. Útoky souvisely s podezřeními na použití nebo vývoj chemických zbraní syrským režimem.

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

Už v minulosti se ukázalo, že ne všechny zbraně explodují ve 100 procentech případů. Navíc je možné, že některé z vypálených raket zničila protiletadlová obrana. Takové rakety mohu být jen částečně poškozené. Američané nepřiznali žádné sestřelení. Sýrie nebo Rusko, které režimu pomáhá v občanské válce, referovaly o mnoha sestřelech. Pravdu veřejnost nezná, skutečností zůstává, že řada raket cíle zasáhla, protože byly zničené.

Bude třeba upravit technologii

Rusko, ale i další soupeři NATO samozřejmě rakety Tomahawk znají. Vždyť byly nasazené již za konfliktů v Perské zálivu. Současné verze Blok IV se ale od těch předchozích v mnohém odlišuje. Dokáže kroužit nad cílem a posílat obraz obsluze. Má vylepšenou navigaci i hlavici. Dá se poslat na jeden z 15 předem naprogramovaných cílů. Dostřel je kolem 1600 kilometrů. Rakety jsou odpalovány z lodí, ponorek a letadel

iZdroj fotografie: U.S. Navy / Public Domain

I když Tomahawk ve srovnání se zprávami o hypersonických zbraních Ruska a Číny působí zastarale, opak je pravdou. Je sice pomalejší, ale stále velmi obtížně zachytitelný a přesný. Také dokáže měnit směr a dělat řadu věcí, kterých hypersonické zbraně schopné nejsou a být nemohou. Američanům tak nezbývá nic jiného, než pozměnit systém, aby se nedal rušit. Tomahawky totiž do důchodu určitě poslat nehodlají.

Zdroj: TheNationalInterest

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Zobrazit další články
Události247.cz
Události247.cz
Lidem teprv teď začne téct do bot. Operátoři se rozhodli, že jim zdraží volání
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
adbz.cz
adbz.cz
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky