Rusko lapá po dechu: zásoby řízených střel má na nutném minimu a samo jich nevyrobí dostatek ani na jeden větší útok

Odhady ukrajinské rozvědky naznačují problémy Ruska s produkcí moderní řízené munice. Útoky by tak mohly utichat, dokud se Rusko s problémem nevypořádá.

Střela 3M-54E Kalibr i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko není schopno nahrazovat domácí výrobou spotřebu moderních řízených střel v takovém množství, aby dokázalo pokrýt „potřeby armády“ pro útoky na civilní infrastrukturu Ukrajiny. Rozvědka napadené země připouští, že federace dokáže i přes embargo moderní střely pro letadla a plavidla vyrobit, ale nikoliv v dostatečném množství. Z toho tedy vyplývá, že Rusko bude muset nakonec svoje útoky na ukrajinská města omezit.

Produkce střel nestačí ani na jeden útok

Ukrajinské tajné služby uvádí, že například střel Kalibr určených pro hladinová plavidla nebo ponorky je Rusko v současné době schopno vyrobit pouze 15 až 20 kusů za měsíc. O něco lepší je situace se střelami Ch-101, které jsou odpalovány ze strategických bombardérů a jejichž produkci Ukrajinci odhadují na 30 za měsíc. Jen pro srovnání, třeba při velkém útoku na Ukrajinu 16. prosince 2022 odpálilo Rusko z lodí a letadel 76 střel, přičemž 60 jich obrana sestřelila. Útok si tedy vyžádal více než jejich měsíční produkci.

Kráter po střele Kalibr iZdroj fotografie: Uživatel Kričer / Creative Commons / CC BY-SA
Kráter po střele Kalibr na Ukrajině

Střely Ch-101 mají hlavici o hmotnosti 400 až 450 kilogramů a jejich přesnost je odhadována na 10 až 20 metrů. Podle ruských tvrzení pak mají nejnovější typy dolet až 5 tisíc kilometrů. U střel Kalibr velmi záleží na tom, o jaký typ se jedná, protože jich je hned několik a každý mívá jiný dosah. Hmotnost jejich hlavice se pohybuje od 400 do 500 kilogramů a střely s největším dosahem doletí do vzdálenosti až 2 500 kilometrů. Přesnost je udávána 50 metrů.

Rusko zásoby střel má, ale tenčí se

Zatím nelze tvrdit, že by byla federace zcela „na suchu“, neboť nějaké zásoby ve skladech stále má. V případě řízených střel je odborníci odhadují na 30 % původních zásob, kdežto u balistických raket Iskander hovoří asi o 1/10. Armáda však může brát z těchto zásob pouze omezeně a v žádném případě je nemůže spotřebovat všechny, neboť si musí nechávat strategickou rezervu. To je podle Ukrajiny také důvod, proč už Rusko téměř nepoužívá rakety Iskander nebo hypersonické Kh-47M2 Kinžál. Rusku tak nyní slouží hlavně k zastrašování soupeřů.

I přes nízkou produkci střel se ale Ukrajina musí na útoky připravit, protože budou mít možná jenom delší intervaly. Rusko také využívá alternativních možností jako starších střel Ch-55/555, které se ovšem nedokáží trefovat tak přesně, případně na města cílí střelami určenými k jiným úkolům, nebo i bez náloží. Příkladem může být používání protilodních raket Ch-22 a Ch-32, stejně jako raket z protivzdušného systému S-300. Kombinace těchto zbraní, nově vyrobených střel a sebevražedných dronů z Íránu může Rusku umožnit po nějaké době masivní útok s cílem zahltit obranu.

Jak často podle vás bude Rusko útočit na ukrajinská města střelami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články