Rusko úmyslně provokuje: řízené střely odpálené z Černého moře mohly vyvolat zbytečný konflikt, Ukrajinci se jim báli bránit

Rusko útočí na Ukrajinu i z plavidel v Černém moři a nebojí se při tom zvolit taktiku, kdy střely ohrožují okolní země. „Žlutomodrý“ stát se tím dostal do bezvýchodné situace.

3M-143 Kalibr, ruská řízená střela i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Když Rusko na začátku února 2023 zaútočilo na Ukrajinu z území Černého moře, použilo velmi nebezpečnou – a bezohlednou – taktiku. Řízené střely 3M-54 Kalibr totiž poslalo provokativně těsně podél rumunské hranice a zároveň tím narušilo vzdušný prostor Moldavska. Důvod byl pravděpodobně takový, že se ruské námořnictvo chtělo vyhnout sílící ukrajinské protivzdušné obraně. Jenomže tím současně riskovalo životy lidí na území mimo „žlutomodrou“ zemi, kam obranná palba rovněž částečně dosáhne.

Kalibr je označení hned několika střel

Jenom pro pořádek je nutné uvést, že „Kalibr“ je jednotné označení pro celou rodinu zbraní odpalovaných z lodí nebo ponorek; každá střela má přitom jinou velikost i hmotnost. Bojová hlavice dosahuje hmotnosti mezi 400 a 450 kilogramy, a dokonce může nést i hlavici jadernou. Dolet střel se pohybuje od desítek po 2 500 kilometrů, přičemž se některé pohybují podzvukovou rychlostí, ale jiné mají schopnost dosahovat rychlosti až Mach 3. Kalibr existuje v protilodní verzi, stejně jako pro útoky na pozemní cíle.

Rusko mívá tyto střely umístěny na svých fregatách, některých menších plavidlech, ale i na několika ponorkách. V černomořské flotile je takových nosičů řada a federativní námořnictvo z nich střely často vypaluje koordinovaně ve stejné době, kdy strategické bombardéry odpalují své střely Ch-101 a jim podobné. Hromadný útok má za cíl zahltit ukrajinskou protivzdušnou obranu, aby skrze ni proniklo co nejvíce vypálených raket.

Schopnosti Ukrajiny sestřelovat ruské řízené střely jsou ale na stále vyšší úrovni, neboť k tomu dostala třeba americko-norské NASAMS, německé IRIS-T a další, k nimž má i systémy starší, například sovětský S-300 (který mimochode hojně používá zejména útočící federace). Díky takové výbavě dokáže sestřelovat většinu přilétajících střel, i když ne všechny. Schopnosti Ukrajiny pravděpodobně ještě vzrostou, až na svém území zprovozní slíbený americký protiraketový systém MIM-104 Patriot.

Ve směru z Moldavska je obrana slabší

Jelikož nemá napadená země dostatek protivzdušných systémů a nasazuje je hlavně k obraně velkých aglomerací nebo proti „hlavním proudům“ ruských útoků, obranu jejího území to komplikuje. To si federace zjevně uvědomila a rakety tak poslala právě kolem Rumunska přes Moldavsko, kde protivzdušná obrana není tak silná jako jinde. Dochází tím pochopitelně ke snížení rizik sestřelení střely, a tedy stoupá pravděpodobnost zasažení cíle. Moldavsko přelet střel přes své území potvrdilo, Rumunsko pak jenom avizovalo, že proletěly kolem.

Pro Ukrajinu je to nepříjemná situace, protože i když v této oblasti obranu mít může, je pro ni komplikované na ruské rakety střílet. Protistřely se totiž ne vždy trefí, a jelikož by mířily na území cizího státu, mohly by zasáhnout cíle v Rumunsku nebo Moldavsku. Podobná nehoda se stala v listopadu 2022, kdy střely z ukrajinského S-300 dopadly do Polska a zabily dva lidi. Ukrajinci tak nakonec palbu z tohoto důvodu spustit nemusí, neboť kdyby se taková nehoda opakovala, byla by to voda na mlýn ruské propagandy.

Odpálení střely 3M-54 Kalibr

Co mohou Rusové takovou taktikou sledovat?

Zdroj: AntyWeb
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články