100% úspěšný, zatím: Amerika chrání Kyjev protivzdušným systémem NASAMS, který hlídá i Washington. Patří k nejlepším na světě

Systém NASAMS má oproti jiným řadu výhod, mj. to jsou také obří zásoby raket. Má být mimořádně účinný, i když je známa i jeho velká slabina.

NASAMS, americký protiraketový systém i Zdroj fotografie: Uživatel Soldatnytt / Creative Commons / CC BY
                   

Hlavní město Spojených států amerických je mj. střeženo moderním protivzdušným systémem NASAMS, který nedávno dorazil na Ukrajinu, kde má chránit odstřelované cíle. USA tam přímo poměří síly s ruskou federací. Ukrajině přitom plánuje dodat těchto baterií násobně více. Jedná se o zbraň, která vyniká nejen svými kvalitami, ale má i další výhody, s nimiž se konkurenční systémy chlubit nemohou. To dokazuje i to, že si ji pořídilo nemalé množství zemí.

Nápad přišel z Norska

Výboj NASAMS začal již v 80. letech. Jeho tvůrcem je především norská společnost Kongsberg, která se v projektu později spojila s americkým koncernem Raytheon. Její inženýři dostali za úkol vyvinout účinný systém protivzdušné obrany krátké a střední vzdálenosti. Měl si umět poradit s letadly, vrtulníky a řízenými střelami. Později byl upgradován také na obranu proti dronům.

Tvůrci tehdy dostali téměř geniální nápad. Rozhodli se, že nebudou pro systém vyvíjet novou střelu, ale že využijí již existující. Zvolili raketu vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM, jedná se o americkou radarem naváděnou střelu středního dosahu. Velká část zemí NATO, mimochodem i Česká republika, ji využívá jako standardní protiletadlovou střelu pro svá letectva. Existuje v několika verzích a na skladech západních států jich jsou velmi velké zásoby.

Ale střely byly pochopitelně pouze jednou z částí systému, další důležitou roli totiž sehrává radar. Tvůrci zvolili MPQ-64 Sentinel, jehož první verze uměla lokalizovat cíle do vzdálenosti 40 kilometrů, novější již mají dosah trojnásobný, tedy 120 kilometrů. Cíle zvládá zaměřovat i ve velmi nízkých výškách a lze ho třeba osadit na vozidlo Humvee. Třetí částí je řídící centrum. Modernizovaná verze NASAMS 2 používá i datový Link 16 a je tak schopna komunikace a koordinace s jinými systémy, například s MIM-104 Patriot.

Rakety pro NASAMS iZdroj fotografie: Uživatel Admiralis-generalis-Aladeen / Creative Commons / CC BY-SA
Rakety používané do NASAMS

Baterie zvládne neuvěřitelný odpal

Standardní baterie NASAMS 2 se skládá z 12 odpalovacích zařízení a ke každému je 6 raket. V případě ohrožení má být baterie schopna přesně navést a vypálit všech 72 raket na určené cíle během 12 sekund. Skutečnost, že je Američané používají k ochraně hlavního města, je důkazem, jak moc jim důvěřují. I při prvním nasazení na Ukrajině, mimochodem prvním oficiálním ostrém nasazení zbraně, byl orý systém úspěšný na 100 procent. Ale i přes své nesporné kvality neumí například likvidovat balistické rakety.

V současné době existuje nová verze NASAMS 3. Umí používat i rakety AIM-9 Sidewinder, což je americká tepelně naváděná střela vzduch-vzduch krátkého doletu. A dále i rakety z německého systému IRIS-T. Dosah NASAMS záleží na střelách. Standardní AMRAAM doletí do 40 kilometrů, nový s prodlouženým doletem až 50 kilometrů. Menší Sidewinder jen řádově několik kilometrů. Existuje i pár druhů odpalovacích systémů s různým počtem střel, často i na různých vozidlech. Do bojů na Ukrajině se mj. nedávno vložil také Izrael.

Jak si vede NASAMS ve srovnání s konkurenčními systémy?

Zdroj: Prima Zoom
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články