Rusko se pochlubilo, jak rozmisťuje rakety s hypersonickým kluzákem Avangard, který má projít každou protiraketovou obranou

Avangard je schopný nést jaderné hlavice a ke svému cíli se spouští z vesmíru. Zamíří k němu rychle a nepředvídatelně, a aktuálně ho nelze zastavit.

Balistická raketa nesoucí hypersonický kluzák Avangard i Zdroj fotografie: Uživatel Leonidl / Creative Commons / GNU
                   

V době vysokého napětí, které vzniklo válkou na Ukrajině, zvyšuje Rusko svou jadernou připravenost. Ve svém raketovém komplexu Jasněnskaja na jihu země umisťuje nikoliv klasické MIRV rakety s jadernými hlavicemi, ale hypersonické kluzáky Avangard, uvádí Defence-Blog. Rusko je vyvinulo v reakci na americký program protiraketové obrany, která má být proti nim díky vysoké rychlosti a manévrům bezmocná. Rozmisťování raket s hypersonickým kluzákem Avangard ukazuje video níže zveřejněné na YouTube.

Rusko ukázalo umisťování nosiče Avangardu

Není to vždy úplně zvykem, ale sama Ruská federace nechala v televizi ukázat postup přezbrojování základny, která byla až do té doby vybavena klasickými mezikontinentálními balistickými raketami. Reuters uvádí, že záběry přinesl kanál Zvezda vlastněný ruským ministerstvem obrany – není na nich ale vidět samotný Avangard, jehož veřejné snímky neexistují, nýbrž balistická raketa umísťovaná do raketového sila. Mělo by se jednat o raketu UR-100UTTKh, jíž Rusko používá jako nosič hypersonického kluzáku Avangard.

Kluzák Avangard začalo Rusko vyvíjet po roce 2002, kdy Spojené státy americké odstoupily od smlouvy ABM, aby mohly vybudovat vlastní protiraketový systém. Jeho existenci pak Rusko oznámilo v roce 2018 a Vladimirem Putinem byl zařazen mezi šestici nových strategických zbraní. Kluzák pak oficiálně vstoupil do výzbroje ruských ozbrojených sil na konci roku 2019. Na zmíněné základně na jihu Ruska byl již v loňském roce v aktivní bojové službě v počtu 6 kusů, kolik jich ale přibylo letos, není jasné – a nejspíše ani nebude.

Hlavice silná až 2 megatuny, rychlost Mach 27

O kluzáku Avangard se ví, že by měl být 5,4 metrů dlouhý a asi 2 tuny těžký, přičemž je možné ho vybavit hlavicí o síle až 2 megatuny. Startuje stejně jako balistická raketa, kdy ho nosič vynese do výšky asi 100 km, uvádí MissileThreat. Poté se oddělí a pokračuje ke svému cíli – ovšem nikoli po balistické dráze, ale klouzavým letem rychlostí až Mach 27, během něhož je schopen provádět i prudké manévry a urazit vzdálenost zhruba 6 tisíc kilometrů.

Americký protiraketový systém GMD, a pravděpodobně ani žádná jiná zbraň na světě, nedokáže takovýto kluzák zachytit. Na druhou stranu, Rusko nepotřebuje k překonání GMD hypersonické zbraně, jelikož je v odpalovacím zařízení na Aljašce maximálně 64 protistřel, a na sestřelení balistické rakety jsou třeba 4, tedy s úspěšností 97 %. Lze ho tak překonat salvou většího počtu raket, ale Spojené státy americké nyní začínají s budováním obrany i proti hypersonickým zbraním, jejíž první částí má být varovný satelitní systém.

Umisťování rakety s kluzákem Avangard do sila

Může Rusko získat převahu pomocí zbraní jako je Avangard?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články