„Rusko bude reagovat na budoucí vpády extrémně tvrdě,“ zaznělo z ruského ministerstva obrany

Ruští povstalci opakovaně zaútočili z Ukrajiny na území Ruska, které nemělo na hranicích téměř žádnou obranu. Cílem mohlo být rozdělení jeho sil.

Bojovníci ruské legie i Zdroj fotografie: Freedom of Russia Legion / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rusko se dostalo do nezáviděníhodné situace, protože se ukázalo, že když v roce 2022 zaútočilo na Ukrajinu, zapomnělo si zároveň hlídat rusko-ukrajinskou hranici v místech, kde boje neprobíhají. Toho využili Rusové bojující proti současnému kremelskému režimu a opakovaně tam zaútočili na pohraniční městečka; a byli velmi úspěšní. Ruské ministerstvo obrany se v reakci dušovalo, že již nebudou takové útoky možné, neboť tvrdě zakročí.

Rusko mělo hranici doslova děravou

I když měly být jednotky útočící z území Ukrajiny složeny z Rusů, není pochyb, že byly koordinované s Ukrajinou. Svědčí o tom i jejich vybavení, a to včetně Západních obrněných vozidel, která dodali Ukrajině spojenci. Velkým překvapením ale bylo, že Rusko nemělo v oblastech téměř žádné síly, a trvalo mu delší dobu, než je na inkriminovaná místa dostalo. Útočníci se však po několika dnech stáhli, a poté zopakovali výpady na jiných místech.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na to reagoval slovy, že už armáda něco podobného nepřipustí, a bude na podobné akce ukrajinských bojovníků tvrdě reagovat. Vyjádřením dal jasně najevo, že to považuje za útok Ukrajiny. Ale pokud chcete být Rusko něčeho takového opravdu schopné, znamená to, že musí u hranic rozmístit dostatečné síly, protože jinak nedokáže reagovat adekvátně. Ruský prezident Vladimir Putin dokonce mluvil o případném zřízení jakési karanténní zóny, ale nespecifikoval, co tím myslí.

Západní technika vyvolala poprask

Ještě více každopádně ruské představitele rozčílilo, že byly ruské legie vyzbrojeny Západními zbraněmi. Třeba mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov tvrdí, že je to jasný důkaz o stále větším zapojení Západu do války s Ruskem. Západní země ale většinou po Ukrajině požadují, aby moderní zbraně nevyužívala k útokům na ruské území, a situaci tím neeskalovala. Na druhou stranu jsou útoky na území agresora, jejichž cílem je ničit jeho vojenské kapacity, podle mezinárodního práva zcela legitimní.

Ukrajinská ofenziva

Aktuální vývoj ukrajinské ofenzivy: útok přinesl strategická území, ale vyžádal si nemalé ztráty, padly i západní tanky

Co přesně bylo cílem ruských bojovníků s pomocí Ukrajiny není jasné, ale mohlo jít o uštědření lekce ruskému režimu za to, že nedokáže bránit ani vlastní hranici. Druhým důvodem mohlo být přimění agresora, aby stáhl část svých sil právě do oblastí, na něž jednotky útočily, a oslabit tím jeho schopnost adekvátní reakce na případné další útoky. Tyto síly mu pochopitelně budou chybět na bojišti proti ukrajinské ofenzivě, která tak bude mít větší šanci na úspěch, jelikož se Rusko evidentně i nadále potýká s nedostatkem vojáků.

Prohlášení ruských legionářů

Jaký byl hlavní dopad útoků na ruské území?

Zdroj: ArabNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články