Rusko by mohlo v Africe sehnat i statisíce vojáků. Vliv má ostatně v několika zemích a zaplatí na místní poměry „královsky“

Nabídka jít za dobré peníze bojovat do ruské armády a získat ruské občanství může znít pro chudé Afričany lákavě. Otázkou ale je, jaké podmínky je reálně čekají.

Afričtí vojáci i Zdroj fotografie: Pxhere
                   

Ruské ozbrojené síly patří mezi nejpočetnější na Zemi a v posledních letech navíc dochází k jejich rozšiřování, i když není jasné, jestli realita odpovídá papíru. Ruská populace je sice početná a armáda by tedy měla mít dostatečné lidské zdroje na to, aby doplnila případné ztráty i navýšila počty, ale ani to nestačí a jednotek nemusí být dostatek. Případné nedostatky však mohou doplnit dobrovolníci ze zahraničí, hlavně z Afriky, kde má Rusko vliv.

Afričany mohou k boji zlákat peníze

Nejvíce žoldnéřů nejspíše získala ruská armáda z Afriky. ArmyRecognition uvádí, že je náborová kampaň zaměřena zejména na země střední Afriky jako je Rwanda, Burundi, Kongo nebo Uganda. Využívá tamní chudoby a nabízí obyvatelům na jejich poměry až nevídané podmínky. Například náborový příspěvek 2 000 dolarů (46 tisíc Kč), plat 2 200 dolarů (51 tisíc Kč), a v budoucnu ruský pas pro ně a jejich rodiny. Slyšet na to mohou i statisíce mužů.

Že se Rusko zaměřuje zrovna na Afriku, není překvapením, jeho pověst není v mnoha afrických zemích tak špatná jako třeba v Evropě. V některých se také aktivně angažuje a posílá tamním režimům na pomoc žoldáky. V minulosti to byli Wagnerovci, v současnosti žoldnéřské skupiny pod kontrolou ruského státu. Pomoc je často propojená s hospodářskými aktivitami a Fpri uvádí, že na Afriku cílí ruská propaganda a dezinformace – Rusko je ukazováno jako stát, který Africe pomáhá, kdežto západ jako kolonisté, na což Afričané slyší.

Afričtí studenti v Rusku jsou pod tlakem

Afričané rozhodně nemají v Rusku na růžích ustláno. To totiž nejenže verbuje dobrovolníky, ale také Afričany pobývající na jeho území – studenty např. nutí rukovat do ruských ozbrojených sil, uvádí AfricaBusinessInsider. Ruské metody jsou údajně velmi drsné, studentům vyhrožují propadnutím víz, pracovníkům zase deportací. Když Afričané pod nátlakem kývnou, jsou často zařazeni do jednotek posílaných v čele sebevražedných útoků a mají obrovské ztráty.

Ruská armáda se ale nezaměřuje pouze na Afriku, náborové kampaně dělá i v dalších zemích, třeba na Kubě, v Sýrii, Nepálu nebo Indiu. Vládám těchto zemí v poslední době začíná docházet s podobnými praktikami trpělivost, protože se musí vypořádat s tím, že mnozí z jejich občanů za Rusko padli. Třeba po smrti 2 indických bojovníků žádá indická vláda, aby byli všichni indičtí občané bojující v Rusku posláni domů, uvádí ABCNews. Indie, nejlidnatější země světa, patří k velkým obchodním partnerům Ruska a je pro jeho ekonomiku velmi důležitá.

Afričtí vojáci v Rusku

Jak velký úspěch by mohlo Rusko v této náborové kampani mít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články