Video: když se ruský Grad-1 neukryje, může se stát až příliš snadným cílem pro 2 drony, ačkoliv prvnímu zásahu dokáže odolat

Salvové raketomety jsou nebezpečné zbraně, ale jejich zničení není obtížné. Většinou totiž nejsou významně pancéřované, ačkoliv někdy je třeba je trefit opakovaně.

Raketomet 9K55 Grad-1 i Zdroj fotografie: Dmitry A. Mottl / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nejznámějším salvovým raketometem na světě je sovětský BM-21 Grad, ale existují i jeho menší odvozeniny. Jednou z nich je třeba 9K55 Grad-1, a ačkoliv je menší a lehčí, rozhodně to neznamená, že by nebyla nebezpečná. Není proto divu, že když ji někdo v bojové zóně objeví, bude se ji snažit co nejrychleji zničit, aby tak ochránil vlastní jednotky. Velmi efektivně k tomu v současnosti slouží sebevražedné drony a jeden takový případ ukazuje video níže.

Nehybný raketomet je snadným cílem

Když se veliká a nebezpečná zbraň, jakou je raketomet, někde v blízkosti frontové linie neskryje, stane se snadno identifikovatelná pro průzkumné drony. I to se nejspíše stalo ruskému 9K55 Grad-1, který je zachycen na videu pod článkem. Jakmile byl objeven, čelil minimálně dvěma sebevražedným dronům, a vzhledem k tomu, že se vozidlo na videu nepohybuje ani nijak nekryje, představovalo velice snadný cíl, proti němuž ani nebylo třeba taktizovat.

První dron se zjevně trefil do prostoru s odpalovačem označovaným jako 9P138, ale vzhledem k absenci většího výbuchu v něm asi nebyly rakety. Tento odpalovač se mimochodem oproti BM-21 liší – WeaponSystems uvádí, že má jen 36 odpalovacích tubusů namísto 40. Využívá však rovněž rakety ráže 122 milimetrů, ale jsou menší. Jejich dosah je přitom kolem 15 kilometrů, což znamená, že se raketomet musí přibližovat relativně blízko bojové linii.

Protitanková hlavice PG-7 je dostatečně ničivá

Ke zničení Grad-1 byly nejspíše použity sebevražedné drony s hlavicí, která je v protitankových granátometech RPG-7, uvádí MilIn. Ta dokáže při správném zásahu zničit i tank, pakliže se trefí do slaběji pancéřovaného místa, které není kryté reaktivním pancéřováním nebo nějakou slat mříží. Tehdy dokáže prorazit pancíř o síle kolem 500 mm RHAe, uvádí Wikipedia.

9K51M Tornado-G

Rusko má nástupce legendárního raketometu BM-21 Grad: Tornado-G zasype nepřítele salvou až na 40 km, úder může být velmi přesný

Jelikož v tomto případě jedna rána na zničení raketometu Grad-1 nestačila, zaměřil se na něj další sebevražedný dron. Ten tentokrát mířil na kabinu vozidla, která je součástí podvozku taktického nákladního automobilu ZiL-131 6×6 s rychlostí až 80 km/h. Není však nijak pancéřovaná, takže neposkytuje vojákům absolutně žádnou ochranu. Po zásahu začala kabina (a nejspíše i motorová část) vozidla hořet, což znamenalo pro Grad-1 definitivní zničení.

Zničení raketometu 9K55 Grad-1

Z jakého důvodu se asi Grad-1 nepohyboval, když si osádka musela být rizika vědoma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články