Ruská hypersonická superzbraň raketa Kinžál znovu na scéně. Tentokrát však dopadla na město v Rusku

Hypersonické zbraně jsou jedněmi z nejvyspělejších zbraňových systémů ve světě. Kvůli jejich vysoké rychlosti jsou téměř nezničitelné protivzdušnou obranou.

i Zdroj fotografie: Kancelář prezidenta Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Rusku se nejspíše nepovedlo nasazení jednoho z jeho nejvyspělejších a nejopěvovanějších zbraňových systémů proti Ukrajině. Konkrétně jde o hypersonickou raketu Kinžál, která je odpalována z letadel. Již několikrát byly proti ukrajinským cílům nasazeny. Tentokrát se zdá, že se ruskému letectvu nepodařilo trefit cíl na Ukrajině, ale přímo v Rusku. Dopad rakety má podle nepotvrzených informací na svědomí šest raněných.

Média raketu vydávala za dron

Nehodu vlastně propálili sami Rusové. Místní média ve městě Stavropol totiž informovala, že se zde pokoušel útočit ukrajinský dron Tu-141, což je průzkumný stroj s proudovým motorem pocházející ještě z dob SSSR. Ve výzbroji nebo skladech je má jak Ukrajina, tak Rusko. Jde o stejný dron, jenž byl na jaře nalezen v Chorvatsku, kam se nejspíše dostal z ukrajinského bojiště. Z nehody u Stavropolu se dostaly na veřejnost i některé fotografie. Okamžitě se však ukázalo, že na této historce něco nesedí.

Jak dokazuje srovnání fotografií trosek, některé části jsou k nerozeznání od ruské hypersonické střely Kh-47M2 Kinžál. Konkrétně jde o winglety a separační části posilovače. Jejich přítomnost jasně naznačuje, že trosky nemohou být 40 let starým dronem, ale supermoderní ruskou zbraní. Jak se na místo dostala, to není jasné. Avšak trosky s posilovačem nebo aerodynamickými kryty naznačují, že nejspíše omylem spadla, či byla odhozena z nějakého letounu, který nad Stavropolem prolétal.

Kinžál používají jen dvě letadla

Možnosti jsou v podstatě jen dvě. K vypouštění těchto střel jsou uzpůsobeny letouny MiG-31, což jsou dnes nejrychlejší stíhací letadla na světě v aktivní službě. Podle zpráv ze sociálních sítí to měla být právě tato stíhačka, které se nehoda stala, ale není to potvrzeno. Druhým letadlem, kde bývají namontovány, je strategický bombardér Tu-22M. Ten byl s Kinžály použit proti Oděse. Tyto letouny byly však nasazeny i ke klasickému bombardování obránců Mariupolu, navíc se objevila fotografie, jak během bojů o Ukrajinu odpalují střely Ch-22. Jde o protilodní rakety, ale Rusko je používá k útokům na pozemní cíle.

Vlastní střely Kinžál jsou novou zbraní zavedenou v ruské armádě. Ta je poprvé měla dostat na konci roku 2017. Někteří odborníci upozorňují, že nejde o klasickou hypersonickou zbraň, ale spíše o balistickou raketu, která dokáže vyvinout vysokou rychlost až Mach 12 a během letu manévrovat. To samozřejmě téměř znemožňuje ji jakkoli zničit. Je v mnohém podobná ruským balistickým raketám Iskander. Má inerciální a optické navádění a využívá ruský navigační systém GLONASS.

Rusko Kinžál proti Ukrajině nasadilo poprvé v březnu, podrobnosti najdete v tomto článku. Bojová hlavice střely může mít hmotnost až 500 kilogramů. Lze na ni také namontovat jadernou hlavici o síle až 500 kilotun. Podle předpokladů má Rusko těchto raket velmi omezené množství, a tak si jejich nasazení do bojů musí dobře rozmýšlet. Navíc je pravděpodobně výroba nových Kinžálů značně omezená, ne-li nemožná kvůli embargu na moderní technologie. Ty jsou u podobných zbraní nezbytné a řadu z nich Rusko dováželo.

Jde podle vás o trosky dronu nebo Kinžálu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články