Ruský průmysl má díky hospodářským sankcím kritické problémy. Zbraně se přestávají vyrábět, zkorumpované podniky skomírají

Již takřka evergreenem je nejdůležitější podnik Uralvagonzavod, ale zoufalá je i situace ve výrobě moderních elektronických součástek.

i Zdroj fotografie: Uživatel Tuchačevský / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vliv hospodářských a finančních sankcí se podle některých zpravodajských zdrojů začíná projevovat na ruském zbrojním průmyslu. Klíčové podniky se ocitly v hospodářských problémech. Ještě horší je situace kolem klíčových součástek, které Rusko neumí vyrobit a je závislé na jejich dovozu. Kvůli tomu se údajně zastavila i výroba některých důležitých zbraní, které jsou potřebné pro kampaň na Ukrajině.

Nejmodernější tanky se vůbec nevyrábějí

Asi největší problém se podle ukrajinských a amerických tajných služeb týká produkce tanků. Zastavit se měla snaha o sériovou výrobu opěvovaného T-14 Armata, tak dosud nejmodernějšího obrněnce Ruska T-90. Problémy ale mají být i s opravami tanků T-72. Vše kvůli potížím, ve kterých se ocitá klíčová ruská tanková společnost Uralvagonzavod. Pozastavena má být i výroba raket pro protiletadlové systémy středního dosahu BUK a KUB.

Jedním z klíčových problémů ruského zbrojního průmyslu má být nedostatek nejmodernějších elektronických součástek, které jsou důležitou součástí zbraní. Asi největší ránu sankce zasadily v oblasti nejnovějších čipů. Konkrétně jejich největší světový výrobce, tchaj-wanská společnost TSMC, ruský trh kvůli sankcím zcela opustila. V hospodářských potížích je podle amerického ministerstva obchodu klíčová ruská společnost na výrobu elektroniky Baikal Electronics.

Chybí pancéřová ocel nebo noční vidění

Ruská vláda měla založit speciální úřad, který se má zabývat opravami poničené techniky a zajištěním potřebných dílů. Rusko se sice veřejně chlubí tím, že se mu komponenty odepřené kvůli sankcím daří dovážet z jiných zdrojů. Realita je ale úplně jiná. Chybět má například vysoce kvalitní pancéřová ocel. Další informace říkají, že Rusové se potýkají i s nedostatkem optiky nebo systémů nočního vidění.

iZdroj fotografie: Dmitry Terekhov / Creative Commons / CC BY-SA
Su-35 při startu

Do toho narůstají finanční potíže. V důsledku rostoucích úrokových sazeb úvěrů údajně řada společností nemá hotovost na to, aby zajistila výrobu, opravy a navíc k tomu vývoj nových zbraní. Společnost Uralvagonzavod se také ocitla v domácích problémech kvůli případu, jenž se sankcemi a válkou nesouvisí. V minulosti totiž dodala 222 železničních vagonů společnosti Promtransinvest AD. Ty mají závažné nedostatky a soudní spory klíčová ruská zbrojní firma prohrává.

I bez sankcí a soudů měl tento podnik problémy. Výroba špičkového tanku T-14 Armata se již několik let opožďuje a není jasné, zda opravdu začne. Hladce dlouhodobě neběží ani výroba stíhacích letounů Su-35 a Su-57. Již před válkou mělo Rusko problémy s některými jejich klíčovými komponenty. Na povrch se dokonce dostávají zprávy, že Kreml nyní potíže řeší dovozem některých systémů z Íránu a zbraně si půjčuje u milicí v Iráku či Sýrii.

V jaké oblasti může mít podle vás ruský průmysl největší problém?

Zdroj: Bulgarianmilitary

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články