Video: ruský radar se mezi stromy neschová, je moc obrovský. Pro drony pak může být snadným cílem, hlavně když je poblíž fronty

Moderní radar schopný detekovat cíle i v extrémně nízkých výškách může zabránit útokům například střelami s plochou dráhou letu. Ale schovat ho je těžké.

Radar 48Ya6-K1 Podlet i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Vyspělá protivzdušná obrana bývá vybavena několika typy radarů schopnými detekovat různé druhy cílů v různých výškách a různých vzdálenostech. Mezi nejschopnější, nejdůležitější a také nejdražší radary patří systémy schopné detekovat cíle v extrémně nízkých výškách, protože to je mimořádně obtížné. Zničit takový radarový systém je pak doslova výhra v loterii.

Schovat takový radar je velmi obtížné

Na videu pod článkem lze spatřit operaci, při níž byl zničen ruský radar 48Ya6-K1 Podlet. Jeho obsluha si byla vědoma toho, že jde o velice lákavý cíl, a snažila se ho proto co nejlépe ukrýt. Byl proto umístěn na jakési mýtině uprostřed zalesněného prostoru, ale i tam ho průzkumný dron našel. Úplně radar schovat samozřejmě není možné, jelikož jeho anténa potřebuje ke své činnosti prostor a nemůže být stromy zastíněna, a navíc je také dost veliký.

K likvidaci radaru byly použity běžné sebevražedné drony, ale není jasné, jakého typu – mohlo se jednat i o improvizované kamikadze letouny vyrobené z FPV dronů. MilIn uvádí, že první z nich si vzal za cíl otáčivou anténu umístěnou na stožáru a zasáhl ji v okamžiku, kdy pracovala, což je na záběrech velmi dobře patrné. Druhý dron poté zlikvidoval elektrocentrálu umístěnou nedaleko, která dodívala systému potřebnou elektrickou energii.

Radar spolupracuje i se systémem S-400

48Ya6-K1 je velice cenný systém, KyivIndependent uvádí, že je jeho cena kolem 5 milionů dolarů (116 milionů Kč). Do výzbroje ruské armády se dostal nejspíše v roce 2015, takže se jedná o velmi moderní zařízení. Spolupracuje především se systémy protivzdušné obrany S-300 a S-400, jimž poskytuje údaje o cílech pohybujících se v extrémně nízkých výškách. Může se jednat nejenom o letadla a vrtulníky, ale také o moderní řízené střely, případně drony.

Protiradarová střela AGM-88

„Lovec ruských S-400“, protiradarová střela AGM-88G AARGM-ER zničí cíl vzdálený i 300 km, piloti tak zůstanou v bezpečí

Americká armáda na internetových stránkách věnovaných různé armádní technice uvádí, že dosah radaru je 200 až 300 km. Radarová anténa je umístěna na jakémsi ramenu, aby ji bylo možné zvednout a mohla snáze zachytávat cíle v blízkosti země. Systém je také velice mobilní, nachází se na podvozku nákladního automobilu Kamaz. Z videa není jasné, jak daleko od fronty ruská armáda radar umístila, pravděpodobně ale riskovala a nebylo to nijak daleko.

Radar 48Ya6-K1 Podlet zničený drony

Za jak cenný úlovek považujete takový radar?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články