Ruský voják střílel kulometem do opuštěného protiletadlového S-300. Hloupý nápad ho téměř stál život

V době sociálních médií vznikají různá válečná videa, která poskytují okénko, ovšem velmi zkreslené a omezené, jež může přenést boje až do obýváků celého světa.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Z rusko-ukrajinského konfliktu se na sociální sítě dostává velký počet videí. Nad jedním, jehož autorem mají být ruští vojáci, ale zůstává rozum stát. Představuje pokus vojáka zničit pravděpodobně ukořistěný ukrajinský protiletadlový systém S-300. K tomu si ale vybral neobvyklou metodu. Začal do odpalovacího vozidla s raketami střílet z kulometu. Následovalo očekávané – výbuch, jehož hořící trosky létaly až ke střelci a kameramanovi.

Pro Ukrajinu je S-300 velmi cenný

Jak a kde se ruští vojáci k odpalovacímu vozidlu S-300 dostali, není jasné. Ukrajina ho má ve výzbroji a jednu baterii dostala i ze Slovenska. Je to asi nejhodnotnější protiletadlová zbraň, jíž země disponuje do doby, než dostane ze Západu slíbené střely delšího dosahu. S-300 má velkou zásluhu na tom, že se Rusku nepodařilo ovládnout ukrajinské nebe. Dá se tedy předpokládat, že se vozidlo porouchalo, nebo mu došlo palivo. Ukrajinci, kteří byli nuceni přesunout tyto systémy blíže frontě, by ho tam jistě jen tak nenechali.

Ruský voják se rozhodl, že se cennou zbraň nejspíše pokusí zlikvidovat. Zvolil si k tomu lehký kulomet PKM. Jde o zbraň sovětské konstrukce, která začala být do výzbroje zaváděna v roce 1961. Má ráži 7,62 milimetru. Náboje jsou do ní vpravovány za pomoci pásu a dokáže je chrlit kadencí 650 ran za minutu. Efektivní dostřel je jeden kilometr, ale voják si zvolil mnohem menší vzdálenost. A viditelně ani mnoho ran nemusel vystřelit.

Ve vozidle jsou čtyři velké rakety

Odpalovací vozidlo S-300 je na podvozku nákladního automobilu. Ten na své korbě veze čtyři odpalovací tubusy s protiletadlovými střelami. Ty jsou podle typu dlouhé kolem sedmi metrů. Dokážou zasahovat letouny a různé druhy střel do vzdálenosti až 200 kilometrů, ale záleží na typu rakety, která je v odpalovačích nabita. Mnohé totiž mají výrazně menší dosah.

Co si voják asi neuvědomil, je skutečnost, že palivo těchto raket je velmi těkavé. Když se do nich začne střílet, může dojít k explozi. Navíc tyto střely mají značně velikou hlavici, některé až 150 kilogramů těžkou. Ta vytváří oblak fragmentů, které mají zničit cíl. Je možné, že se ruští vojáci snažili ukrajinským oplatit videa se zajatou nepřátelskou technikou. Každopádně střílet do S-300 z nevelké vzdálenosti z kulometu je nápad přinejmenším hloupý a hodný kandidatury na Darwinovu cenu.

Proč si myslíte, že vojáci zkusili do S-300 střílet kulometem?

Zdroj: TheDrive

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články