Video: i když může ruský tank s „želvím pancířem“ dronům odolat, neplatí to vždy. Navíc ho to neuvěřitelně omezuje

Ochránit tank v případě útoku sebevražedným dronem je důležité, ale na každý počin musí přinášet užitek. Někdy je to totiž na úkor ostatních vlastností.

Tank T-72B s reaktivním pancéřováním i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creactive Commons / CC BY
                   

Jedno z největších nebezpečí aktuálně představují pro obrněnou techniku sebevražedné drony, a to dokonce i ty velice levné a vyrobené z komerčních modelů, na něž byla jenom připevněna hlavice. Poradit si dokáží i s nejlépe chráněnými tanky. Není proto divu, že se vojáci snaží přijít na způsob, jak se proti nim bránit. Unikátním způsobem zkoušeným ruskou armádou je tzv. želví tank, což je obrněnec doslova obalený nástavbou, která připomíná želví krunýř, ale někdy dokonce až kůlnu. Fungovat to může, ale přináší to mnohé problémy.

Tank pokrytý plechy a mřížovím

Ruské želví tanky vypadají na první pohled až směšně a detaily jejich konstrukce se dostaly na sociální sítě. Twz uvádí, že zatímco v minulosti byly pokryté nějakými plechy, došlo k jistému posunu – jak je vidět níže, tank (zřejmě model T-72), je pokrytý nejenom plechovou nástavbou, ale i nějakými typy mříží a lamel. Asi mají chránit jak proti sebevražedným dronům, tak poskytovat ochranu proti lehčím protitankovým zbraním s kumulativních hlavicí.

Není pochyb o tom, že pokud je tank obalen nějakou konstrukcí z plechu a různých mříží, bude mít lehký sebevražedný dron problém ho poničit. Když ho zasáhne, jeho hlavice zkrátka exploduje na vnějším obalu. Má to ale jednoznačnou nevýhodu, což je na videích publikovaných na sociálních sítích také patrné. Z tanku není téměř nikam vidět – pouze dopředu v přímém směru, což znatelně omezuje možnosti osádky reagovat na nějakou situaci. Stejně tak pravděpodobně není možné otáčet věží a střílet bude zřejmě možné pouze dopředu.

Želví tank rozhodně není nezničitelný

Ačkoliv je obrana jistě vyšší, ani želví tank není nezranitelný. NewsWeek uvádí, že o tom existují mnohé záběry na sociálních sítích, z nichž jeden najdete níže. Obrněnec byl nejdříve znehybněn, nejspíše protitankovou minou, a následně ho „dorazil“ sebevražedný dron. Mina ho přitom může zničit i tehdy, kdy před sebou má tzv. protiminový válec. Nelze také pochybovat o tom, že jsou želví tanky stále zranitelné například dělostřeleckou palbou nebo zásahem silnými protitankovými střelami typu FGM-148 Javelin nebo Stugna-P.

Tank ukázaný výše má pak konkrétně nainstalovaný protiminový válec KMT-7 určený ke zneškodňování min. FofanovArmorKiev uvádí, že jde o zařízení pro různé typy sovětských a ruských tanků. Je tvořeno dvěma válci umístěnými před pásy, pluhem a elektromagnetickým zařízením. Miny jsou spouštěny tlakem válců, případně jsou ze země vyryty pluhem, zatímco magneticky spouštěné miny pak aktivuje elektromagnetické zařízení.

Zničení ruského želvího tanku za pomoci dronu

Co si myslíte o ruské konstrukci želvích tanků?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články