„Dostali jsme helmu i neprůstřelnou vestu na airsoft“, stěžují si vojáci. Rusko svou armádu nedokáže vyzbrojit, pomáhá mu ale Írán

Rusko evidentně nemá dostatek kvalitních přileb a neprůstřelných vest pro svoji armádu. Nyní nakupuje ochranné prostředky také v Íránu.

i Zdroj fotografie: Vitaly V. Kuzmin / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nedostatečné vybavení pro mobilizované vojáky je chronickým problémem ruských ozbrojených sil. Mnozí z mužů, které armáda povolala během podzimu do služby, si museli některé vybavení koupit sami. Buď ho vůbec nemohli oficiálně dostat, anebo se museli spoléhat na staré a často poškozené. Jedním z největších problémů, který se táhne již od začátku konfliktu, je nedostatek kvalitní balistické ochrany. Vojáci si ji raději kupují za vlastní peníze.

Voják potřebuje helmu a vestu

Balistická ochrana je v současnosti standardním vybavením moderních ozbrojených sil. Jejími dvěma základními částmi jsou kvalitní neprůstřelné helmy, na které by mělo být možné uchytit další vybavení, například noční vidění. Druhou částí jsou neprůstřelné vesty, respektive nosiče balistických plátů, protože klasické neprůstřelné vesty většinou zastaví jen projektily malých zbraní, naopak ty z pušek zastavují pláty z keramiky, titanu nebo podobných materiálů.

Již na začátku konfliktu se objevily záběry, kde vojáci z Ruska buď ochranu nemají vůbec, nebo pouze takovou, která jim ochranu zajistit nemůže. Místo keramických plátů totiž uvnitř vest objevili desky vyrobené z tvrzeného kartonu, nebo dokonce dostali vybavení na airsoft. Podobný problém byl i s helmami. Ty na první pohled vypadaly moderně, měly polstrování, aby dobře seděly, a byly potažené látkou. Ovšem když ji vojáci odkryli, zjistili, že jde o plechové helmy, které dokáží ochránit možná proti střepinám, ale ne projektilům zbraní.

Vesty zdražily desetkrát

Ale ani nákup vlastních vest a helem není bezproblémový. Kvůli masivní mobilizaci a faktu, že z eráru se ochranných pomůcek nedočkáte, jde na ruském trhu o velmi nedostatkové zboží. A když ho již mobilizovaný voják sežene, musí sáhnout hluboko do kapsy. Ceny balistických vest jsou v současnosti asi 10krát vyšší než před zahájením konfliktu s Ukrajinou. I na frontě jsou vojáci frustrovaní, zvláště když zjišťují, že jejich soupeři mají ochranu nejmodernějších typů, kterou dostali od západních spojenců.

Ruská armáda se snaží nedostatky všemožně napravit. Ovšem na materiál využitelný v boji se vztahuje embargo a dovézt ho je tedy obtížné. Nyní například získala vesty a helmy od Íránu. Podle údajů na sociálních sítích koupila minimálně 1 500 vest Ruyin-3 s keramickými pláty. Ty by měly zachytit i projektil z lehkého kulometu. Dovezeny byly i helmy. Podle uvedeného typu ochrany by měly být schopny odolat střelám z pistole, ovšem projektilům z útočných pušek ne. Ale stále jsou mnohem lepší než přilby z plechu.

Na druhou stranu ruská média přicházejí se zprávami, jak inženýři v zemi připravují pro vojáky kvalitní ochranu. Ruská společnost Armacom tvrdí, že v rámci projektu Legionář konstruuje kompozitní brnění, které by mělo pokrývat většinu těla vojáka a chránit ho podobně jako ve středověku brnění rytíře. Nakolik jde o realitu a nakolik o propagandu, kterou je v souvislosti se zbraněmi a vojenským vybavením Rusko chronický známé, je velká neznámá.

O jakých problémem s vybavením ruských vojáků víte?

Zdroj: DefenceBlog
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články