Video: když nepřítele v zákopu nejdříve zasype ruské dělostřelectvo, mohou pak vojáci na motorkách snadno projet až k němu

Nasazení motocyklů při válečných akcích není ničím novým, ale útočit s nimi proti zákopům a vyhýbat se při tom dronům, to je docela strategická novinka.

Vojenský motocykl BMW i Zdroj fotografie: Jaimie Wilson / Creative Commons / CC BY
                   

Když si mnozí představí hojné využívání motocyklů pro válečné účely, pravděpodobně to bude z období druhé světové války, a konkrétně třeba ty německé se sajdkárami vyzbrojenými kulometem MG 34. Využití motocyklů pro potřeby armády ale začalo již před druhou světovou válkou, i když až na výjimky sloužily spíše v týlu k posílání zpráv, jako doprovod, případně k průzkumu, a ne jako útočný prostředek. Existují však situace, kdy se mohou hodit i tak.

Ruští vojáci se hnali na motocyklech k zákopům

Motocykly coby útočná vozidla proti pevné obraně v zákopech využívá ruská armáda. Dokumentuje to video pod tímto článkem, na němž jsou vidět minimálně dva motocykly napomáhající útoku na obranné postavení. Na záběrech je možné identifikovat alespoň dva stroje neznámého typu, jak se vysokou rychlostí ženou na bojovou linii, a příspěvek na sociální síti X k videu uvádí, že byl nakonec útok na zákopy úspěšný.

Motocykl Armstrong ve vojenském provedení iZdroj fotografie: Alf van Beem / Creative Commons / CC0
Motocykl Armstrong ve vojenském provedení

Hlavním důvodem k využití rychlých motocyklů schopných projet terénem byla pravděpodobně přítomnost dronů nad bojištěm, uvádí Defence-Blog, zejména pak těch sebevražedných. Ty totiž všeobecně značně limitují nasazování klasických prostředků, tedy například tanků, bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů. Sebevražedné drony je totiž mohou velice snadno zničit nebo alespoň znehybnit, a stejně tak mohou útočit na pěší vojáky. Motocykl ale není veliký cíl a jeho rychlost mu může zajistit relativní nezranitelnost.

Kulomet by motocykly mohl snadno zničit

Jestli bude možné motocykly využívat jako řešení těžké situace se sebevražednými drony, je velice sporné. Vojákovi, který na něm jede, neposkytuje žádnou obranu, a navíc se musí věnovat řízení, takže nemůže pořádně střílet. Třeba pro dobře postavený kulomet by byl motocykl v otevřeném terénu snadným cílem. Na videu se nicméně zdá, že to ruští velitelé vyřešili dělostřeleckým přepadem, při němž se obránci ukryli, nemohli střílet a vojáci na motocyklu tak projeli. Kdyby se tato taktika objevovala častěji, obrana by na ni jistě reagovala.

Technici US Army na motocyklech Kawasaki KLR250-D8

„Oceloví váleční koně“ po 2. světové válce téměř vymizely, v některých armádách však mají dodnes nezastupitelné role

Využití motocyklů ale není jenom ruskou specialitou. AmericanSpecialOps uvádí, že je ve výzbroji mají například i americké speciální jednotky, a to i v různých modifikacích. Mívají třeba infračervené reflektory, držáky zbraní, tlumiče hluku nebo nátěr snižující tepelné vyzařování. K používaným strojům patří Kawasaki KLR 250-D8, Kawasaki M1030, Christini AWD a další.

Útok ruských vojáků na motocyklech

Jakou šanci dáváte masivnějšímu nasazení motocyklů v boji?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články