EU zjevně není připravena na aktuální situaci, která souvisí s krizí na Ukrajině. Je to fatální selhání lídrů členských států

Vladimir Putin zjevně jedná dle dlouhodobě připraveného plánu, členské státy EU zatím nepochybně jednají přesně tak, jak agresor předpokládá. EU jako celek není v této krizi schopná plnit svou roli.

i Zdroj fotografie: Maxpixel
                   

Politici jsou placeni penězi daňových poplatníků, dá se říci, že Evropané jsou sjednocení v postojích proti Rusku a očekávají adekvátní práci svých politických představitelů. Krize na Ukrajině už se vleče poměrně dost dlouho a lídři EU měli dost času na přípravu reakcí v různých alternativách vývoje situace. Výsledek? Státy Unie se nemohou shodnout na tvrdosti sankcí. Na Ukrajině umírají nevinní lidé.

Predikce možných situací byla celkem snadná

Je zjevné, že Vladimir Putin jedná dle dlouhodobě připraveného plánu a diplomatická jednání byla jen pro zdání, že mu jde o mír. Mimo jiné, je stále ještě zima a tím pádem třeba vyšší spotřeba plynu, což je jedna z Achillových pat Evropské unie. Kdyby začal invazi na jaře nebo v létě, případné odstřižení Evropanů od plynovodů by tolik nebolelo. Trochu zvláštní je, že první padl Mariupol, který leží v povstaleckých enklávách.

V každém případě, předpoklad ruského útoku musel být jednou z předpovědí unijních vojenských analytiků. Tak jako bylo chybou nejednat s Ruskem na téma Ukrajina dávno před touto krizí, protože ruský diktátor avizoval dlouhodobě svou nespokojenost, tak je těžko pochopitelné, že členské státy EU se nemohou shodnout na míře sankcí. Bude se čekat až se pustí do Moldavska a jeho Podněstří nebo do pobaltských států?

Minimálně je zjevné, že cílem ruského režimu je získání přístupu po souši ke Krymu, Mariupol to jednoznačně potvrzuje. Krize eskaluje zásadním způsobem a Putin má v ruce velký trumf v podobě zavření plynovodů a ropovodů do Evropy. Obzvláště, když zřejmě bude podporován finančně Čínou. Co dělá Evropa? Připravuje se na tuto alternativu, je schopná reagovat s adekvátní tvrdostí vůči naprosto neomluvitelnému postupu agresora?

Jak je možné, že po tak dlouhé době nemají evropští lídři připravený postup pro tuto situaci? Času měli dost. Teď ho ztrácí a to přesně vyhovuje zemi, která se vyřazuje z moderního světa. Utrpení, které Rusko způsobuje obyčejným lidem na Ukrajině, je nepřijatelné a podívejme se do historie. Až příliš vše připomíná postupy jednoho rakouského rodáka, který chtěl být malířem. Evropané jsou připraveni se omezit, jejich vůdci ne.

Jde Rusku o pozemní přístup ke Krymu?

Zdroj: autorský text Jaroslava Červenky

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslav Červenka

Zobrazit další články