„Americké sebevražedné drony Switchblade 300 jsou proti ruským tankům k ničemu,“ posteskl si vojenský novinář David Hambling

Americké drony Switchblade 300 byly na začátku ukrajinského konfliktu hitem, jak se ale ukázalo, velmi rychle začaly zaostávat. Nahrazují je i levné improvizované letouny.

Dron Switchblade 300 před odpálením i Zdroj fotografie: Námořní pěchota Spojených států amerických
                   

Když na jaře 2022 začaly Spojené státy dodávat na Ukrajinu sebevražedné drony Switchblade 300, byl z toho veliký hit. Tyto bezpilotní letouny jsou ve výzbroji amerických ozbrojených sil od roku 2011 a měly vynikající výsledky. I na Ukrajině podle doložených záznamů zasáhly desítky cílů, ale přesto nejsou tou nejlepší zbraní ve své kategorii. Jejich hlavice totiž nejsou příliš silné, nepatří zrovna k nejlacinějším, a sama americká armáda se je rozhodla nadále nenakupovat.

Hlavice dronu Switchblade je jako granát

Switchblade 300 je malý dron odpalovaný z trubice podobné malému minometu, a teprve po vystřelení roztáhne křídla a ocasní plochy. Je 2,5 kg těžký a ve vzduchu se dokáže udržet 15 minut, případně urazit až 10 kilometrů. Disponuje kamerami i s nočním viděním a jeho hlavice je ekvivalentem granátu ráže 40 mm. Dokáže se vypořádat s pěšákem, neobrněným automobilem, ale jak poznamenal britský vojenský novinář David Hambling, proti ruským tankům je dron Switchblade 300 nepoužitelný; a totéž platí o dělech a raketometech.

Je to ostatně pochopitelné, protože k něčemu takovému ani nebyl dron navržen. Ukrajinští vojáci nicméně za poslední rok války přišli na to, jak využít malé a levné civilní drony. Podle Hamblinga je cena jednoho dronu Switchblade 300 kolem 80 tisíc dolarů (1,75 milionu korun), ukrajinské provizorní drony však stojí řádově desetitisíce korun za kus, přičemž mohou nést různé druhy granátů a malých improvizovaných pum. Některé přitom zvládnou zničit tank – jsou buď udělané z protitankových granátů, případně se operátoři někdy umí trefit do otevřeného poklopu.

Ukrajinci spoléhají na desetitisíce dronů

„Žlutomodrá“ země má mít v současnosti připravených na plánovanou ofenzivu desítky tisíc improvizovaných dronů, většina z nich má být přitom silnější než Switchblade 300 – některé budou bombardovat, jiné jsou sebevražedné. Ukazuje se tedy, že ačkoliv před několika lety byl Switchblade 300 špičkový, dnes už potřebných standardů nedosahuje, a ke všemu je drahý. I americká armáda v dubnu 2023 rozhodla tyto drony dále nekupovat. Je pravděpodobné, že je záhy nahradí jinými s mnohem lepšími schopnostmi.

Na druhou stranu větší a novější Switchblade 600 o hmotnosti 22,7 kilogramů tento osud určitě nečeká, protože ten tanky zaručeně ničit umí. Jeho hlavice je odvozena od hlavice protitankové střely FGM-148 Javelin, proto není o jeho schopnostech pochyb. Navíc má dosah až 80 kilometrů a ve vzduchu vydrží 40 minut. Ukrajinská armáda ho údajně v posledních týdnech dostala ve větších počtech, takže o nich jistě bude brzy slyšet. Americká letecká a zbrojní společnost AeroVironment plánuje výrobu 6 000 těchto dronů ročně.

Proč je dnes Switchblade 300 již překonanou zbraní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články