Severní Korea již zase chřestí zbraněmi. Měli bychom se bát jejich zbrojení a jaderného programu?

Nejuzavřenější země světa vyvinula rakety i jaderné zbraně. Používá je i jako páku k vyjednávání, je možné, že něco bude chtít.

i Zdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY
                   

Severní Korea je kvůli covidu uzavřenější více než dříve. Podle neověřených zpráv pandemie velkým způsobem zasáhla tamní ekonomiku, ale země nezastavila své zbrojní programy. Naopak v poslední době předvedla i některé nové zbraně, i když u některých mohou být pochybnosti o jejich funkčnosti. Zdá se, že se chystá obnovit i svůj jaderný program. Faktem zůstává, že nevyzpytatelný režim disponuje nebezpečným arzenálem.

V září testovali řízenou střelu

Nedávné testy ukazují, že země mohla udělat ve vývoji zbraní několik významných kroků. Například 12. září otestovala řízenou střelu, která má být schopná zasahovat cíle ve vzdálenosti 1500 kilometrů. Otázkou jsou schopnosti střely, ale pokud zvládá manévrovat, mohla by být dalším problémem pro protiraketovou obranu. Není jasné, zda země dokázala již vyrobit tak malou hlavici, aby ji mohla umístit na tuto zbraň.

iZdroj fotografie: Uživatel Winluxhuman / Creative Commons / CC BY-SA

Každopádně je jasné, že země má balistické rakety a některé i mezikontinentální. Hwasong-12 má být schopna zasáhnout cíle do vzdálenosti až 4500 kilometrů. Tedy například americký ostrov Guam. Hwasong-14 má dolet 8 tisíc kilometrů, někdo tvrdí, že až deset tisíc. Byla by tedy schopna zasáhnout i území USA. Hwasong-15 dolétla do výšky 4500 kilometrů. Pokud by letěla po ploché dráze, tak by zasáhla cíle ve vzdálenosti 13 tisíc kilometrů.

Testy posledních měsíců

V říjnu 2020 představila novou balistickou raketu, která ale ještě nemá pojmenování. Je stejně jako Hwasong-15 dvoustupňová. Je ale delší a širší. Mohla by teoreticky být schopná nést více hlavic. V lednu letošního roku pak země ukázala raketu, kterou údajně lze odpalovat z ponorky. Zda je to pravda, není jasné, protože žádný test takovéto střely nebyl zaznamenaný. V březnu pak Severní Korea vyzkoušela řízený projektil. Podle odborníků se jedná o upravenou raketu KN-23.

iZdroj fotografie: Stefan Krasowski / Creative Commons / CC BY

Severokorejci mají i jaderné zbraně, provedli i několik jaderných testů. Poslední v roce 2017 měl sílu 100 až 370 kilotun. Výbuch tak byl minimálně šestkrát silnější než ten, co zničil Hirošimu. V roce 2018 země pozastavila jaderné texty, hlavně kvůli setkání Kim Čong-una a Donalda Trumpa. Ta však nakonec nedospěla k cíli. Nyní se zdá, že Severní Korea restartovala reaktor Jongbjonu, který produkuje plutonium na výrobu bomb.

Pro Jižní Koreu zůstává samozřejmě největším nebezpečím severokorejské dělostřelectvo. I silná armáda, která je sice zastarale vyzbrojená, ale to neznamená, že by nedokázala ublížit. Spekuluje se i o tom, že režim disponuje arzenálem chemických zbraní, kterých může mít až 5 tisíc tun. Možné je, že země vyvinula i nějaké zbraně biologické.

Zdroj: BBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články